تاریخچه:

ارگ بم شهری تاریخی در جنوب شرقی شهر کرمان، با متراژ 20هزار متر مربع از جمله بناهای خشتی بزرگ در دنیا بوده مورد توجه سازمان جهانی یونسکو قرار داشت و در لیست این سازمان قرار گرفت. این شهر حدود 20 قرن محل سکونت اهالی بم بود. تاریخ نویسان این بنا را مربوط به دوره اشکانی یا بعضا هخامنشی می دانند. در دوره قاجار اهالی این شهر این منطقه را ترک کردند و خالی از سکنه کردند. این شهر همچنین در مسیر جاده ابریشم نیز قرار داشت.

 

 

ارگ بم،بنای خشتی،زلزله بم،جاذبه گردشگری کرمان،سه سوت سفر

 

فضای داخلی:

این شهر یک دژ مستکم در زمان خود بود که ارگ در مرکز آن قرار داشت. این شهر در قسمت شمالی دارای رودخانه ای به نام بم نیز بود که آب این شهر را تامین می کرد. ارگ محل فرماندهی سیاسی و نظامی بود که در قسمت شمال و بر بالای قله واقع شده بود. این محل دارای بخش های مختلفی همچون خانه حاکم، حمام، برج اصلی، سرباز خانه، دروازه و برج و بارو بوده است.
 محل های عامه نشین همگی به این قسمت مشرف بودند و از مسیر غربی به شرقی این شهر کشیده شده است. این بخش شامل 400 خانه مسکونی و مکان های عمومی مثل مدرسه و محلی برای ورزش نیز می باشد. این خانه های که به سه مدل تقسیم می شدند: خانه هایی با 2 تا 3 خواب برای فقیر تر ها، 3 تا 4 خوابه با یک ایوان برای متوسط ها و خانه های لوکس برای مرفهین که اتاق های خواب بیشتر، حیاط و طویله ایی برای نگهداری حیوانات داشت. اما تعداد این خانه های در این شهر زیاد نبود. تمامی این خانه های از جنس آجرهای رسی یعنی خشت ساخته شده بودند.

 

 

ارگ بم،بنای خشتی،زلزله بم،جاذبه گردشگری کرمان،سه سوت سفر

 

زمین لرزه:

در سال 2003 زمین لرزه ایی مهیب بیشتر این شهر زیبا را ویران کرد. این بنای خشتی که جز میراث یونسکو بود، پس از این زلزله نیز مورد توجه بسیاری از کشور ها قرار گرفت. کشورهایی همچون ژاپن، ایتالیا فرانسه که به کمک ایران آمدند تا آن را بازسازی کنند. کمک های نقدی زیادی نیز برای مرمت این بنا نیز پرداخت کردند. دبیر کل سازمان یونسکو نیز برای بازدید این بنا پس از زلزله نیز به آنجا سفر کرد. پس از آن بانک جهانی مبالغ زیادی را به ایران برای بازسازی آن کرد. تا سال 1392 این بنا در لیست بناهای در خطر  قرار داشت ولی بعد از آن از لیست در آمد.

 

 

ارگ بم،بنای خشتی،زلزله بم،جاذبه گردشگری کرمان،سه سوت سفر