تاریخچه:

در سال 1331 کوهنوردی به نام " سید اسد الله جمالی زنجانی " که عضو یک گروه معروف کوهنوردی در ایران بود اقدام به کشف و ثبت این غار به عنوان میراث ملی کشورمان کرد. البته زمان پیدایش این غار را به 120 میلیون سال پیش تخمین زده اند. طبق گفته های معتبر در مورد این مکان استثنایی، این غار دارای 7 طبقه می باشد که تاکنون 3 طبقه آن کشف شده است. به علاوه گفته می شود که این غار در نهایت به غار " علیصدر " در همدان متصل می گردد.

 

غار کتله خور،زیباترین غار،غار آهکی،جاذبه گردشگری زنجان،سه سوت سفر

 

فضای داخلی:

این غار زیبا و شگفت انگیز دارای سه بخش ورزشی، فرهنگی و تفریحی است. بخش ورزشی آن که متعلق به ورزشکاران، صخره نوردان و غار نوردان است و مساحت آن حدود 3900متر است. بخش فرهنگی آن که یک بخش طبیعی از این غار است و فقط درب خروجی آن به صورت مصنوعی ساخته شده، بخشی است که در آن مراسمات مختلف برگزار می شود. بخش تفریحی هم مساحتی حدود یک سوم کل غار را دارد و بازدید آن برای عموم آزاد است.

 

غار کتله خور،زیباترین غار،غار آهکی،جاذبه گردشگری زنجان،سه سوت سفر

 

موقعیت مکانی:

این غار فوق العاده در شهر زنجان و در مکانی به نام " گرماب " واقع شده است. از پایین آن رودی به نام " رود شور " که از شاخه های فرعی رود " قزل اوزن " است جاری است. ابعاد غار 1.5 در 2 کیلومتر است. این غار یک غار آهکی بسیار زیبا با در صد خلوص آهک بسیار بالا است که به سبب همین خلوص زیبایی دو چندانی نسبت به غار " علیصدر "  دارد. بیشتر قسمت های این غار خشک است و در صد کمی از آن را آب تشکیل می دهد.

 

غار کتله خور،زیباترین غار،غار آهکی،جاذبه گردشگری زنجان،سه سوت سفر