در اصل نام این جزیره از ریشه کلمه کیژارسوری به معنی جزیره بازی و تفریح گرفته شده است. در قرن 14 میلادی مسیری بسیار مهم برای تجارت و مبادلات بازرگانی وجود داشت که از شهر نوگرود به دریای سفید وصل می شد، این جزیره در این مکان واقع شده بود. در قرن 17ام این جزیره به عنوان پناهگاهی برای دفاع در مقابل یورش سوئدی ها و لهستانی ها به این مکان بود. و حال این جزیره دردریاچه اونگا واقع در جمهوری کارلیا در شمال غرب روسیه قرار دارد.

 

موزه روباز،جزیره کیژی روسیه، جزیره کیژی در کارلیا،یونسکو

 

امروزه این جزیره به واسطه موزه ی تاریخی و معماریی که از سال 1960 در آن بر پا شده، شهرت دارد. خانه های چوبی، آسیاب های بادی و کلیساهای متعدد و ساعتی هشت وجهی همگی در فضایی رو باز گرداوری شده و زیبایی فوق العاده ایی را به این مکان بخشیده است. کلیسایی با ارتفاع 37 متر و 22 گنبد در 3 ردیف موازی که قابل قیاس با کلیساهای معروفی همچون سنت باسیل در مسکو می باشد.

 

موزه روباز،جزیره کیژی روسیه، جزیره کیژی در کارلیا،یونسکو

 

 

 نکته قابل توجه در این بنای تاریخی به کار نبردن حتی یک میخ در ساختن آن می باشد.که همین امر نگهداری از این بنا را با دشواری زیادی رو به رو کرده است. تمامی این مکان ها نشان دهنده سبک زندگی مردمان منطقه درقرن های گذشته است

 

 

موزه روباز،جزیره کیژی روسیه، جزیره کیژی در کارلیا،یونسکو

 

این موزه در سال 2002 به عنوان میراث فرهنگی و تاریخی کشور روسیه و همچنین یونسکو به ثبت رسیده است. تنها منبع کسب درآمد برای مردمان این منطقه توریست و گردشکری است.