راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری ترکیه – قسمت سوم

می‌خواهیم با قسمت دوم از جاذبه‌های گردشگری ترکیه، به مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی سری بزنیم و با یکدیگر بیشتر با چرایی محبوبیت آن برای خیل عظیمی از گردشگران آشنا شویم. ترکیه علاوه بر این‌که به‌دلیل داشتن آب‌وهوایی معتدل، طبیعت و پدیده‌های طبیعی زیبا و شهرهای پویا محبوبیت بسیاری دارد، برای گردشگران تلفیقی جذاب و دیدنی از هویت خاورمیانه‌ای و اروپایی است که همین هویت جذاب، باعث ساخته شدن بناهای تاریخی و مدرن جذاب شده. چمدان‌هایتان را ببندید و آماده شوید که قرار است عازم ترکیه شویم. در ادامه همراه سه سوت سفر باشید.

صومعه سوملا

صومعه سوملا که متعلق به مریم مقدس است در دل کوهستان پانتیک ترکیه ساخته شده و در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از زمین قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار دیدنی ترکیه محسوب می‌شود. این صومعه که در دوران اوج‌گیری فرقه ارتدوکس ساخته شده (سال ۳۸۶ پس از میلاد مسیح) از این نظر در شرایط خوبی حفظ شده و در طول زمان میزبان مردمان بسیار، داستان‌ها و افسانه‌های متعددی بوده است.

نمایی از داخل صومعه و بازدیدکنندگان آن.

دژ رومکال

این دژ که نام آن به‌معنی قلعه رُمیان است، روزی یک دژ نفوذناپذیر و بسیار قوی بود. دژ رومکال از قرن دوازدهم تحت تاثیر اتفاقات بسیاری شد و در طول زمان توسط خود رمیان، ارمنیان، عرب‌ها و یونانی‌ها تسخیر شد. دقیقا مشخص نیست این دژ چه زمانی ساخته شده و بیشتر بخش‌های نیز هم‌چنان قابل بازدید نیستند.

دورنمایی از دژ رومکال

شهر عرف

شهر عرف در جنوب شرقی ترکیه واقع شده و در هشت کیلومتری رود فرات قرار دارد که همین باعث شده آب‌وهوایی شرجی و گرم داشته باشد. این شهر یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ترکیه است و تصویری که در بالا می‌بینید نیز نمایی از استخر ابراهیم است، جایی که حضرت ابراهیم وارد آتش نمرود شد و آن آتش به آب تبدیل شد. این شهر از دوران پیش از تاریخ، مکانی مناسب برای سکونت و زندگی بوده اما اولین باری که شهری در این منطقه ساخته شد، به سال ۳۰۴ پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. همچون گذشته‌ی این شهر که اقوام مختلفی در آن کنار یکدیگر زندگی می‌کردند، اکنون نیز شهر عرف دارای شهروندهای ترک، ارمنی و عرب است. گذشته از استخر ابراهیم که پربازدیدترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌ی این شهر است، از دیگر جاذبه‌های این شهر می‌توان به قلعه باستانی آن اشاره نمود.

نمایی از قلعه باستانی شهر عرف.

اولمپس

یکی دیگر از شهرهای کهن در ترکیه المپس نام دارد و دلیل نام‌گذاری آن با این اسم آشنا نیز نزدیکی آن به رشته کوه المپ است. این شهر به‌خودی خود دارای زیبایی‌های طبیعی و تاریخی بسیاری است، اما یکی از خارق‌العاده‌ترین جاذبه‌های گردشگری دنیا در این منطقه قرار دارد که از قضا در جنوب غرب ترکیه، در استان آنتالیا واقع شده است. آتش کیمر (Chimera) که در دل کوهستان Chimaera قرار گرفته، آتشی ابدی و خاموش‌نشدنی است که سالانه صدها بازدیدکننده‌ها را به خود جذب می‌کند. این آتش همیشه سوزان که از دیرباز همه مردم را جذب خود کرده، در افسانه‌های بسیاری از آن استفاده شده و الهام بسیاری از آثار ادبی بوده، به دلایل زیستی و طبیعی همیشه درخشندگی و زیبایی خود را به گردشگران تقدیم می‌کند و در روز و در شب چشم‌ها را به خود خیره.

نمایی از آتش کیمر در روز.

نمایی از آتش کیمر در شب.

قلعه آلانیا

اگر شهر آلانیا را برای گردشگری انتخاب می‌کنید تا از ساحل و دریای زیبای آن لذت ببرید، در نزدیکی ساحل و در روی صخره‌ها، قلعه‌ای وجود دارد که ۹ قرن قدمت دارد. این قلعه که جزو میراث فرهنگی یونسکو است و دارای ۱۴۰ برج و برجک است، توسط دیواری دورتادورش پوشیده شده و منظره‌ی زیبایی هم از پایین ساحل و هم از بالا را به شما نشان می‌دهد. بازدید از این قلعه و تماشای ساحل و دریا از روی آن نیز نمی‌تواند خالی از لطف باشد.

دورنمایی از قلعه آلانیا، ساحل و دریای مدیترانه.

آرامگاه مولوی

حتما می‌دانید که آرامگاه ادیب بزرگ پارسی، جلال‌الدین محمد رومی ملقب به مولوی، در شهر کُنیا در ترکیه قرار دارد. این آرامگاه که توسط حسام‌الدین سلبی و بدرالدین تبریزی در قرن ۱۳ ساخته شد، دارای معماری سلجوقی و باغی در حیاط پشتی خود است. باغ واقع کنار این آرامگاه، توسط سلطان سلجوقی، علاالدین کی‌قباد، به مولوی تقدیم شد تا پدر وی در آن‌جا دفن شود و پس از فوت خود او، او را نیز کنار پدرش دفن کردند. شاید بازدید از این آرامگاه، اولین کاری باشد که ایرانیان گردشگر و بازدیدکننده از ترکیه می‌بایست انجام دهند.

نمایی دیگر از آرامگاه مولوی.

آنیتکابیر

آنیتکابیر، به‌معنی مقبره‌، جایی است که مردم و سیاست‌مداران ترکیه برای ادای احترام به اولین رییس جمهور این کشور، آتاتورک، به آنجا می‌روند. این مکان جدای از اهمیت تاریخی و سیاسی‌اش، دارای معماری دیدنی و فضایی بسیار زیباست که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/pg2

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.