راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری ترکیه – قسمت اول

می‌خواهیم با این قسمت از جاذبه‌های گردشگری، به مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی سری بزنیم و با یکدیگر بیشتر با چرایی محبوبیت آن برای خیل عظیمی از گردشگران آشنا شویم. چمدان‌هایتان را ببندید و آماده شوید که قرار است عازم ترکیه شویم. در ادامه همراه سه سوت سفر باشید.

موزه آیا سوفیا

ترکیه علاوه بر این‌که به‌دلیل داشتن آب‌وهوایی معتدل، طبیعت و پدیده‌های طبیعی زیبا و شهرهای پویا محبوبیت بسیاری دارد، برای گردشگران تلفیقی جذاب و دیدنی از هویت خاورمیانه‌ای و اروپایی است که همین هویت جذاب، باعث ساخته شدن بناهای تاریخی و مدرن جذاب شده. یکی از این بناها، موزه آیا سوفیا در استانبول است که در لیست زیبا‌ترین بناهای تاریخی دنیا نیز قرار دارد. اولین مقصد بسیاری از گردشگران به‌خودی خود شهر استانبول است و آیا سوفیا نیز یکی از دلایل قوی برای سفر به این شهر است. شاید برای‌تان جالب باشد که این بنا در دوره‌ی حکومت بیزانسی ساخته شده و در طول تاریخ توسط دوره‌های حکومتی متفاوتی بالاخص حکومت عثمانی در ظاهر و باطن خود دچار تغییراتی شد که به زیبایی امروز آن افزوده‌اند.

شهر باستانی Ephesus

شاید بگویید اکثر گردشگران داخلی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری تاریخی به ترکیه نمی‌روند، اما ما می‌گوییم بازدید از مناطقی چون شهر باستانی Ephesus ارزش‌اش را دارد. Ephesus تنها شهر باقی‌مانده از دوره امپراطوری رُمیان است که در حوزه دریای مدیترانه قرار دارد. Ephesus در دوره‌ی طلایی امپراطوری رُم ساخته شد و هم‌اکنون با این‌که بیشتر ویرانه‌های این شهر باقی مانده است، اما یکی از آثار باستانی به‌شمار می‌رود که در شرایط خوبی قرار دارد و بازدید از آن می‌تواند حس سفر در تاریخ را به شما القا کند.

کاپادوکیا

منطقه کاپادوکیا یکی از ناب‌ترین جاهایی است که می‌توانید بروید. علاوه بر این‌که این منطقه دارای تاریخی جالب توجه از دوره‌ی بیزانسی به بعد است، پدیده‌های طبیعی اطراف آن شما به‌وجد می‌آورد. صخره‌های عجیب و زیبای کاپادوکیا حین طلوع و غروب آفتاب، در شب با ماه و ستارگان بسیار دیدنی هستند و سوژه‌ی هر عکاس و گردشگری هستند که به‌دنبال دیدنی‌های ناب و خاطره‌انگیز است. موزه‌ی سرباز، شهر زیرزمینی و دشت‌های متعدد زیبا از سنگ‌ها و صخره‌ها کاپادوکیا را به منطقه‌ای بسیار محبوب و پربازدید تبدیل کرده‌ است.

پاموکال

اگر زیبایی‌های طبیعی در کاپادوکیا برای‌تان رضایت‌بخش نبود، پاموکال حتما رضایت‌تان را جلب می‌کند. ساختار‌های آهکی طبیعی و سفید رنگ پاموکال (به‌معنی شهر پنبه) در کنار انعکاس زیبای آب درون این تپه کلسیتی، در هر زمان از روز خاص و بسیار دیدنی هستند. در منطقه پاموکال، دیدنی‌های بسیار دیگری چون شهر باستانی هراپلیس و چشمه آب گرم طبیعی و معدنی کاراهاییت نیز وجود دارند که فاصله چندانی با تپه کلسیتی سفیدرنگ مشهور ندارند.

نمایی از شهر هراپلیس.

نمایی از کاراهاییت، تپه گچی که آب معدنی و گرم از آن خارج می‌شود.

قصر تاپ‌کوپو

این قصر جایی است که امپراطوری عثمانی از آن‌جا قدرت گرفت و می‌توان آن را مقر اصلی حکومت و استقرار خاندان عثمانی دانست. نمای زیبای بیرونی و معماری داخلی شگفت‌انگیز این قصر باعث شده بسیاری از گردشگران به بازدید از آن علاقه‌مند باشند. دیوارها و دکورهای تزیین شده با جواهر و نورپردازی چشم‌نواز از دلایلی هستند که بازدید از این قصر را خاطره‌انگیز می‌کنند. ناگفته نماند که باغ‌های اطراف قصر نیز برای عموم قابل بازدید هستند و می‌توانند مکان‌هایی بسیار آرامش‌بخش و زیبا برای گردشگران خسته باشند. در ضمن، جالب است بدانید که این باغ‌ها زمانی به‌عنوان دادگاه سلطنتی نیز شناخته می‌شدند.

کوه نمرود

کوه نمرود یکی از باستانی‌ترین و اسرارآمیزترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه است. با بازدید از این منطقه، سر مجسمه‌هایی بسیار قدیمی در کنار سازه‌هایی باستانی را می‌بینید که متعلق به زمان‌های بسیار دور هستند. قدمت کلی این منطقه و بناهای آن به بیش از ۲۱۰۰ سال پیش برمی‌گردد. در میان مجسمه‌ها شخصیت‌ها، اساطیر و خدایان یونانی، ایرانی، ارمنی و حتی نشانه‌های مصری دیده می‌شود. کروه نمرود براساس افسانه ارمنی، مقبره شاهی با همین نام از انجیل است که توسط هایک بزرگ (اسطوره ارمنی) کشته شد و در این کوه دفن شد. گذشته از افسانه، در میان مجسمه‌ها، سر مجسمه شاه ارمنی آتنیوخوس نیز دیده می‌شود که براساس روایت‌های تاریخی، کوه نمرود و مقبره آن به دست وی ساخته شده است. بازدید از کوه نمرود و گذر از تاریخ کهن و فراموش شده‌ی آن می‌تواند برای‌تان جذاب باشد.

 

شهر Ani و جاده ابریشم

مطمئنا نام جاده ابریشم به گوش‌تان خورده، از اهمیت تاریخی آن اطلاع دارید و آثار ادبی بسیاری نیز چندی در آن قدم زده‌اید. اگر می‌خواهد به‌چشم باقی‌مانده‌های این جاده و آثار باستانی در مسیر آن را ببینید، شهر Ani جایی است که باید به آن سر بزنید. با این‌که تغییرات اقلیمی، زلزله و حملا مغول‌ها بسیاری از این آثار را تقریبا به‌شکل کامل ویران کرده است، اما کلیسای رستگاری یا Church of the Redeemer یکی از آثاری هست که حفظ شده و بازدید از این بنای تنها در وسط دشت و در مسیر جاده‌ی ابریشم، نمی‌تواند خالی از لطف باشد.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/nZR

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.