راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جام جهانی در روسیه (بخش دوم)

مسکو یا ماسکو (به روسی Москва) پایتخت واحد فدرالی روسیه) با جمعیتی بالغ بر ۱۱ میلیون و ۵۰۳ هزار نفر بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ میلاددی، پُرجمعیت‌‌ترین شهر قارۀ اروپا و ششمین شهر پُرجمعیت دنیاست. این شهر تاریخی در کنار رودخانۀ مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیۀ اروپایی، واقع گریده است. قلعۀ باستانی کرملین محل زندگی رییس‌‌جمهور روسیه و نیز مکان استقرار قوۀ مجریۀ این کشور است. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، مسکو همچنان پایتخت آن کشور بود. 
فرودگاه‌های متعدد بین‌المللی و ایستگاه‌های راه‌‌آهن و متروی مسکو که یکی از ژرف‌‌‌ترین تونل‌‌های دنیاست، از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌شمار می‌رود. متروِ مسکو با ۱۸۵ ایستگاه پس از متروِ توکیو بیشترین مسافران را در بین سیستم‌‌های مترو دنیا روزانه جابه‌‌جا می‌کند. 


مؤسسات علمی و پژوهشی
مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی مسکو از رتبه‌ای بسیار بالا در سطح جهان برخوردار است، به‌‌طوری‌‌که بیشترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده ‌‌است. این شهر دارای یک مجتمع حمل‌و‌نقل بین‌‌المللی به نام «متروی مسکو» است که بزرگ‌‌ترین شرکت تولید واگن‌‌مترو در جهان محسوب می‌شود.

 

 

میدان سرخ (Red Squar)

Rosiia

میدان سرخ به‌‌عنوان میدان اصلی و مرکزی مسکو شناخته شده، زیرا تمامی خیابان‌‌های اصلی شهر که به بزرگراه‌‌های اصلی روسیه می‌‌رسند، به این میدان متصل می‌‌شوند. 

 

Rosiia

Rosiia

 

میدان سرخ، وقایعی مهم را در تاریخ روسیه شاهد بوده است. این میدان قلب کشور روسیه نیز به‌‌شمار می‌‌رود.

rosiia
 

Rosiia

 

 

کاخ‌‌های کرملین (Moscow Kremlin)
Rosiia

کرملین به‌‌معنی دژها یا قلعه‌‌ها، همانند میدان سرخ در قلب مسکو واقع شده و شامل پنج کاخ و چهار کلیسای جامع است که دور تا دور آن‌‌ها توسط دیوار و برج‌‌های عظیم محاصره شده است. بزرگ‌‌ترین کاخ این مجموعه، کاخ بزرگ کرملین است که دارای 700 اتاق مربوط به قرن 19 میلادی است. این کاخ در روزهای پنجشنبه تعطیل است و عکاسی از محیط و داخل اتاق‌های‌آن ممنوع است.

 

Rosiia

Rosiia

 

 

کلیسای جامع سنت باسیل (Cathedral of St.Basi)

Rosiaa

کلیسای جامع سنت‌باسیل یکی از برجسته‌ترین و قابل توجه‌ترین ‌‌بناهای تاریخی روسیۀ کهن محسوب می‌شود. این کلیسا از روزگاران کهن تا به امروز، تحسین جهانگردان بی‌‌شماری را که از آن بازدید می‌‌کنند، برانگیخته و به‌عنوان نمادی از فرهنگ و تاریخ روسیه به‌شمار می‌‌رود. نمادی‌‌ست نمایانگر موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر روسیه مابین اروپا و آسیا. 

 

Rosiia

Rosiia

کلیسای جامع سنت‌باسیل بین سال‌‌های 1555 تا 1561 ساخته شده و نام آن برگرفته از عنوان یکی از قدیسان ارتدکس و بسیار محبوب روسیه است. این کلیسا به دستور ایوان مخوف به عنوان بنایی به‌منظور بزرگداشت و یادبود تصرف شهر قازان ساخته شد. گنبدهای این کلیسا از نوع پیازی شکل و با چوب ساخته شده است‌‌. رنگ‌آمیزی و طراحی آن در میان تمام کلیساهای دنیا منحصر به فرد است. این کلیسا بارها طعمۀ آتش‌‌سوزی شده، اما به سرعت بازسازی گردیده است.

 

Rosiia

rosiia

rosiia

 

 

متروِ مسکو (Moscow Metro)
rosiia

متروِ مسکو در واقع یک گالری هنری است. ساختِ بنای این مترو در سال 1930 آغاز گردید و ایستگاه‌‌های آن به نام کاخهای  مردم اسم‌‌گذاری شد. در طراحی ایستگاه‌‌های مترو از نقش‌‌های برجسته، حاشیه‌‌های زینتی، سنگ‌‌های مرمر، مجمسه‌‌های برنز، شیشه‌‌های رنگی و موزاییک‌‌های بی‌‌شماری استفاده شده که بخشی عظیم از فرهنگ روم شرقی را در خود جای داده است.

 

rosiia

Rosiia

Rosiia

rosiia

rosiia

 

 

موزه ترتیاکوف (Tretyakov Gallery)
rosiia

موزۀ ترتیاکوف مسکو، موزۀ تاریخ هنر روسیه است که اشیای آن توسط پاول میخایلوویچ ترتیاکوف (بازرگان روس) طی سال‌‌های متوالی جمع‌‌آوری شده است. این گالری در ساختمانی که خانواده ترتیاکوف در سال 1851 خریداری کرده بودند، قرار دارد.

 

rosiia

rosiia

rosiia

 

 

کیلومتر صفر مسکو (Zero Kilometer Mosco)
rosiia

کیلومتر صفر معمولاً ه نقطه‌ای از پایتخت هر کشور گفته می‌‌شود که فاصلۀ دیگر نقاط کشور با این نقطه سنجیده می‌‌شود. پلاک دایره‌‌ای شکل برنزی که کیلومتر صفر روسیه را نشان می‌‌دهد، در مسکو و روبه‌روی کلیسای ایبریان با فاصلۀ کمی از میدان سرخ واقع شده است. 
 

rosiia

بسیاری از بازدیدکنندگان و مردم محلی به کیلومتر صفر آمده و آرزوهای خود را از خاطر می‌‌گذرانند. آن‌ها روی این دایرۀ برنزی می‌ایستند و پس از یادآوری آرزوی خود، سکه‌‌ای را از کنار شانۀ خود پرتاب می‌‌کنند. آن‌‌ها بر این باورند اگر سکه به روی این دایرۀ برنزی بیفتد آرزوی‌شان برآورده می‌‌شود.
 

rosiia

 

(ادامه در قسمت بعدی)

 

 

 

 

 

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/p2

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.