راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های با شکوه مجموعه جزایر کهن (قبرس)

مسجد لالا مصطفی پاشا (Lala Mustafa Pasha)

CYPUS

این مسجد در فاماگوستا، قبرس شمالی، حدود 7 قرن قدمت دارد و ساخت آن نزدیک100 سال به طول انجامیده است. این بنا یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های قرون وسطی در حوزۀ مدیترانه محسوب می‌شود. 

قبل از تصرف قبرس توسط عثمانی‌ها، این بنا به‌عنوان کلیسا جامع سنت‌نیکولاس شهرت داشت، و محل عبادت مسیحیان بوده است، اما در دوران حکومت عثمانی‌ها در این شهر این کلیسا تغییر کرد. 

CYPUS

تصاویر زیبایی که در آن وجود داشت، با تبدیل شدن آن به مسجد، این نقاشی‌ها از بین رفت و مناره‌هایی نیز به این بنا اضافه گردید. نام کنونی‌اش را در سال 1954 از اسم وزیر اعظم امپراتوری عثمانی که در مقابل ونتیان از سلطان مراد و قبرس محافظت کرد برگرفته شده است.

CYPUS

جذاب‌ترین قسمت این بنا، نمای غربی آن است که به کلیسای جامع ریمز فرانسه شباهت دارد. سه قوس نمای جلویی که تا به امروز هم به خوبی حفظ شده از اوایل قرن 16 میلادی به‌جای مانده است. در بالای قوس میانی آرم جیووانی رنیر که در سال 1551 میلادی فرماندار قبرس بوده قرار دارد، و چهارستون گرانیت واقع در آن از بقایای سالامیس است. 

 

مسجد سلیمیه

CYPUS

CYPUS

این مسجد در ادیرنه، و در زمان سلطان سلیم دوم، در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است. وی به معمار مشهور آن زمان یعنی «سینان» دستور داده بود تا از برترین و بهترین مواد و مصالح و همچنین از هنرهای اصیل عثمانی استفاده شود. اما سلطان سلیم فرصت دیدن کامل این بنا را نداشت و قبل از اتمام آن، درگذشت. مسجد سلیمیه دارای گنبدی زیبا و ۴ منار باریک و بلند تشکیل شده که در مجموع این اثر را خاص و متمایز از بقیه آثار تاریخی عثمانی کرده است.

 

مسافرخانه ( great khan)

CYPUS

این مسافرخانه در قرن شانزدهم میلادی در خیابان اسمالتی بنا گردیده است. نمای این بنا تاریخی از دور به شکل قلعه‌ای مخوف دیده می‌شود. در زمان بریتانیایی‌ها از این بنا به‌عنوان زندان استفاده می‌گردیده است، و در زمانی دیگر به‌عنوان مسافرخانه استفاده می‌شده است. 
در این مسافرخانه امکانات چندانی وجود نداشته است، و از آن تنها به‌عنوان جایی برای خواب و استراحت موقتی استفاده می‌شده است. در مجموع این بنای قدیمی، بیانگر هنرهای قدیم قبرس شمالی می‌باشد.

 

صومعۀ بلاپس

CYPUS

صومعۀ بلاپس به معنی کلیسای صلح و آرامش است، و یادآور هنر معماری بسیار زیبای گوتیک (قوم آلمانی) می‌باشد که در کوه‌های معروف «پنج انگشت» در شهر گیرنه، قرار دارد. این مکان ترکیبی از یک فضای بی‌نظیر و رمانتیک است، و آرامش خاصی که در این صومعه وجود دارد خالی از ارتباط با معنای آن نیست. 

CYPUS

با پیاده‌روی در حیاط پشتی، و بازدید از اتاق‌ها، خوابگاه‌ها، و جایگاه پادشاهی قبرس این احساس به شما دست می‌دهد که به صدها سال پیش سفر کرده‌اید.

این صومعه به‌عنوان مکان گنج هنرهای اروپا است که بین تمامی کشورهای اروپایی زبانزد و معروف می‌باشد.

 

قلعۀ سنت هیلاریون

CYPUS

قلعۀ هیلاریون، در قبرس شمالی بسیار معروف است، در غرب جادۀ گیرنه- نیکوزیا، در دل کوه‌های گیرنه قرار دارد.

CYPUS

در برخی از روایات تاریخی گفته شده است که سال‌ها پیش برخی از فلسطینی‌ها برای فرار از ظالمان به کوهی پناه می‌برند تا دست دشمنان به آن‌ها نرسد، و پس از گذشت سال‌ها صومعه و کلیسا در کنار این بنا ساخته شده است.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/J62

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.