راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های با شکوه مجموعه جزایر کهن (قبرس)

منطقۀ باستانی خیروکیتیا (Khirokitia)

cypus

این منطقۀ کهن با قدمتی از دوران نو سنگی، در قبرس اروپایی در هزاره ششم قبل از میلاد بنا گردیده است، و در دامنۀ تپه‌ای در مجاورت رودخانۀ مارنیو در ساحل جنوبی قبرس ساخته شده است، و بعد از آن خیابا‌ن‌های این شهر بنا گردیدند، شکل و ظاهر خیابان‌هایش به‌صورتی‌ست که از مجاورت رود به سمت بالای تپه رفته و از سمت دیگر تپه پایین آمده.

cypus

بناهای این منطقه سنگی و دایره‌ای شکل، از جنس سنگ آهک بوده، و در دو سوی خیابان‌ها قرار دارند. 

cypus

این منطقه باستانی در خود زیبایی‌ها و رازهایی زیادی نهته است، و همچنین در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

صومعۀ کیکوس قبرس (Kykkos Monastery)

cypus

این مکان مقدس در قرن یازدهم میلادی، به دستور امپراتور بیزانس، آیکسیوس یکم به سبک بیزانس بنا گردیده است. این صومعه در میان کوه‌های ترودوس در قبرس جنوبی و 20 کیلومتری روستای پدالوس واقع شده است. این صعود یک‌بار دچار حادثه آتش‌سوزی شد، و قسمت‌هایی از آن آسیب دید، ولی در سال 1831 میلادی بازسازی گردید.

cypus

cypus

در مجاورت این صومعه، موزۀ بیزانس قرار دارد که گنجینه‌ای از آثار مذهبی صومعه (پیکرنگاری، نسخه‌های خطی و هنر مذهبی، و...) در آن برای عموم به نمایش گذاشته شده است.

 

مقبرۀ پادشاهان (Tombs of the Kings)

cypus

این مجموعه دارای 8 مقبره است که قدمت آن عصر هلنیستی (هلنی) می‌باشد، که در شهر پافوس Paphos  قبرس قرار دارد. به دلیل این‌که این مقبره دارای قدمتی بسیار کهن از قرن سوم قبل از میلاد است، و قبل از میلاد تا کنون ممکن است تا حدودی نام این محل اشتباه باشد، اما نام کنونی این مکان از تأثیر طبیعت بر این ناحیه الهام گرفته است.

cypus

معماری این آرامگاه، بسیار دیدنی و کم‌نظیر، شباهت زیادی به دوران مقدونیه دارد، و به‌جای این‌که شبیه به یک آرامگاه باشد، به یک خانه قدیمی شباهت داد.

 

ساحل نیسی (Nissi Beach)

cypus

نیسی در زبان یونانی به معنی جزیرۀ کوچک، ساحلی با 500 متر طول و وجود ماسه‌های روان و نرم و آبی تمیز و شفاف، برندۀ جایزه پرچم آبی گردیده، و جذابیت‌های زیادی را در خود جای داده است. 

این ساحل دارای 2 بخش می‌باشد، بخش کم‌عمق آن مناسب برای تفریح و بازی کودکان و نوجوانان، و بخش پُرعمق آن برای شناگران حرفه‌ای و غواصی مناسب است.

cypus

ساحل نیسی دارای پوشش گیاهی و سر سبز است، و در آن برنامه‌ها و انواع موزیک شاد اجرا می‌شود، و همچنین انواع تفریحات ساحلی مختلف مانند اسکی روی آب، والیبال ساحلی، موج‌سواری و ...، و کافه و رستوران‌های زیادی با تمامی امکانات در این ساحل وجود دارد.

 

پارک جنگلی کیپ گرکو (Cape Greco)

cypus

این پارک با وسعتی حدود 385 هکتار یکی از پارک‌های ملی قبرس، در خلیج فاماگوستا قرار دارد. منطقه‌ای بکر با طبیعتی زیبیا و سرسبز، که در آن کلیسای کوچک سفید، غار دریایی کیپ‌گرکو، غار غول یا پهلوان، فانوس دریایی و بناهای به‌جا ماندۀ معبد باستانی آفرودیت در لبۀ پرتگاه، و خلیج کونوس نیز در این پارک قرار دارند.

cypus

شکار در این مکان ممنوع است، و انواع حیوانات مانند روباه، خرگوش صحرایی، خارپشت، سوسمار، انواع پروانه و بیش از 80 گونه از پرندگان در این مکان زندگی می‌کنند.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/G67

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.