راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری نگین گرجستان (تفلیس)

کلیسای کاشوتی (Kashveti Church)
کلیسای کاشوتی در مرکز شهر تفلیس و در خیابان اصلی شهر، مقابل ساختمان پارلمان قرار گرفته است، و در بین سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۰ توسط " لئوپولد بیلفلد"، بر اساس طرح‌هایی از دوره‌های قرون وسطی بنا شده است. 

tblisi

داخل کلیسا از طراحی‌های خاص و متفاوت و زیبا که از آثار هنری- تاریخی مردم گرجستان نقاشی شده است، و نامش از دو کلمۀ گرجی به معانی سنگ و زاییدن می‌باشد.

tblisi

این کلیسا با نمای خاص و منحصر به‌فرد سفید رنگش، احساس آرامش و خاصی را به بیننده منتقل می‌کند. در شب نیز نمای این ساختمان با نور زرد رنگی روشن می‌شود، و زیبایی آن را دوچندان می‌سازد. 

 

موزۀ هنر (Art Museum)
موزۀ هنر گرجستان در سال ۱۹۴۸، در کتابخانۀ قدیمی و تاریخی این موزه به روی عموم مردم گشوده شد، در طول این سال‌ها این موزه به‌طور مداوم رشد چشمگیری داشته است. امروزه این موزه در یک ساختمان جدید برای اجرای هنرهای تجسمی، مقابل دانشگاه قرار گرفته است. 

tblisi

این موزه شامل۱۰۰ تابلو نقاشی‌ست، که توسط آلفرد هبر‌هالبروک اهدا گردیده‌اند، همچنین در این مجموعه، آثاری از فرانک وستون بنسون، ویلیام مریت چیس، استوارت دیویس، آرتور داو، جرجیا اوکیف، چایلد‌هاسم، وینسلو هومر، یعقوب لارنس و تئودور رابینسون قرار دارد. 

tblisi

در سال ۱۹۹۶، ساختمانی جدید در قسمت شرقی پردیس دانشگاه به‌عنوان مجتمع هنرهای تجسمی ساخته شد، که شامل مدرسۀ موسیقی و مرکز هنرهای نمایشی می‌باشد، و در سال ۲۰۱۱، به این موزه یک ساختمان به سبک معاصر که توسط گلوکمن ماینر Gluckman Mayner طراحی شده بود افزوده شده است. 

 

کلیسای جامع تثلیث (St. Trinity Cathedral)
کلیسای جامع تثلیث، یکی از کلیساهای اصلی ارتدکس گرجی‌ست که در شهر تفلیس قرار دارد. این کلیسا به مناسبت دوهزارمین سال میلاد مسیح و هزار و پانصدمین سال، به‌رسمیت شناختن ارتدکس گرجی بنا شده است.

ساختمان این کلیسا، بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل و بازسازی شده‌ است، و دارای ظرفیتی حدود ۱۵٬۰۰۰ نفر، و ارتفاع ۹۷ متر، به‌عنوان‌های بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس در جهان، و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان محسوب می‌شود. 

tblisi

معماری این کلیسا آمیزه‌ای از سبک‌های سنّتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است، و عناصری از معماری بیزانس در آن به‌وضوح دیده می‌شود. برای تکمیل و بازسازی این کلیسا فراخوانی داده شد، و 100 طرح برای ساخت آن ارائه شد، اما تنها یک طرح تأیید شد، و آن طرح آرچیل میندیاشویلی بود که مورد قبول، و اجرا شد.

tblisi

این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون است. جنس گنبد از طلاست، و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. این کلیسا، خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک است، و علاوه بر این، ۵ کلیسای کوچک‌تر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا قرار گرفته است. کل فضای این بنا معادل ۵۰۰۰ متر مربع و حجم آن بالغ بر ۱۳۷ متر مکعب است. ارتفاع بناهای زیرین ۱۳ متر، و ارتفاع کلیسا از سطح زمین تا نوک صلیب ۸۴ متر می‌‌باشد. کف زمین از سنگ مرمر، و دکوراسیونش از موزاییک استفاده شده ‌است، همچنین نقاشی‌های این کلیسا کار گروهی به رهبری امیران گوگلیدزه است. 


باغ گیاه‌شناسی ملی گرجستان
باغ گیاه‌شناسی (بوتانیکال گاردن) به‌عنوان یک نهاد تحقیقاتی، فرهنگی، آموزشی و حفاظت از طبیعت فعالیت می‌کند. این پارک دارای قدمتی بسیار طولانی‌ست، در ابتدا به‌عنوان باغ گیاه‌شناسی سلطتنی در قرن هفدهم میلادی تأسیس شد، و دارای گیاهان زینتی و دارویی بود. 

tblisi

این باغ در مساحت تقریبی 88 هکتاری می‌باشد، زمینی پُر تپه که کوتاه‌ترین آن 417 متر بالاتر از سطح دریا، و مرتفع‌ترین آن در ارتفاع 714 متری از سطح دریا قرار گرفته‌اند. 

tblisi

در باغ گیاه‌شناسی، 4500 مورد از گونه گیاهان قفقازی وجود دارد، و همچنین در دیگر قسمت‌های باغ، از مجموعه گل‌های زینتی بسیار دیگری نیز برخوردار است. گونه‌هایی مشخص از پوشش‌های طبیعی مربوط به شرق گرجستان در این پارک حفاظت می‌شوند. این باغ به‌عنوان گنجینۀ ملی گرجستان محسوب می‌شود.

 

دژ ناریکالا (Narikala Fortress)
دژ ناریکالا یکی از مکان‌های باستانی، مهم و دیدنی شهر تفلیس است، زیرا می‌توان کل شهر را بر بالای آن نظاره کرد. این قلعه در زمان شاه‌عباس صفوی بنا گردیده، و تا به امروز چندین‌بار بازسازی و مرمت شده است. 

این قلعه، روی یک تپۀ مشرف به شهر و رودخانۀ متاکویر، قرار گرفته است، و در قرن ۴ میلادی برای محافظت از این شهر در مقابل حمله بیگانگان بنا شد. گرچه، برخی از قسمت‌های آن، در سال ۱۸۲۷، در اثر زلزله تخریب شدند، دیوارها و باروهای آن از قرن ۱۶ میلادی و ۱۷ میلادی همچنان باقی مانده است، ولی هنوز هم چشم‌اندازی بسیار زیبا دارد.

tblisi

قلعه دارای دو بخش و دیواره‌های بلند واقع در یک تپه شیب‌دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه‌شناسی تفلیس است. 

در قسمت پایینی دژ که به تازگی بازسازی شده است، کلیسای سنت نیکلاس قرار دارد، که در بین سال‌های ۱۹۹۶-۱۹۹۷ بنا گردید، و برای جایگزین کلیسای قدیمی‌ای که متعلق به قرن 13 میلادی بود و در سانحه آتش‌سوزی به‌طور کامل از بین رفت، این بنا ساخته شد. کلیسای جدید به سبک قدیم،ی و به شکل صلیب طراحی و ساخته شده، و از سه طرف دارای درب می‌باشد. بخش داخلی کلیسا با نقاشی‌های دیواری با الهام از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان طراحی شده است، و ناقوس‌های زیبا و قدیمی‌ای بر روی آن قرار گرفته‌اند. 

tblisi

دژ ناریکالا، در جاده‌ای با شیب زیاد قرار دارد، و همین امر، باعث جاذبۀ بیشتر این مکان شده است. در نزدیکی قلعه تله‌کابینی ساخته شده که مورد استفادۀ فراوان توریست‌ها می‌‌باشد. در نزدیکی دژ، یک پارک بزرگ قرار دارد، که در درون آن مجسمۀ مادر (نماد کشور گرجستان) قرار گرفته است. 

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/ADO

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.