راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های دیدنی و گردشگری گرجستان

شهربازی متاتسمیندا (Mtatsminda)

tblisi

این شهربازی بر روی تپه‌ای واقع در شهر تفلیس قرار دارد، و دارای یک چرخ و فلک غول‌آساست که کل شهر تفلیس از بالای آن منظری بسیار زیبا دارد.

tblisi

این چرخ و فلک به قدری بزرگ است که هر دور آن حدود ۱۳ دقیقه طول می‌کشد، و نیز دارای ترن هوایی بسیار بزرگی می‌باشد. شهربازی متاتسمیندا برای کودکان و بزرگسالان تفریحی بسیار هیجان‌انگیز است.

 

کارتلیس ددا (Kartlis Deda)

tblisi

مجسمۀ مشهور و زیبای کارتلیس ددا (مادر گرجستان) به‌خاطر بزرگی و زیبایی‌اش از جذابیتی بالا برخوردار است. مجسمۀ کارتلیس‌ددا، بر روی تپۀ سولولاکی در شهر تفلیس قرار دارد، و دارای قدمتی طولانی‌ست. این مجسمه از داخل شهر به وضوح مشخص، و از فاصلۀ دورتر نیز به‌خوبی نمایان است.

 

پل صلح (Bridge of Peace)

tblisi

tblisi

پل صلح، دو قسمت قدیمی و مدرن تفلیس را به هم وصل می‌کند. هنگامی‌که بر روی این پل قرار بگیرید، از یک طرف مجسمۀ مادر گرجستان، و از طرفی دیگر، کلیسای ناریکالا و چرخ و فلک دیده می‌شوند. این پل با نورافشانی و نمای زیبایش، به‌خصوص در شب چشم‌اندازی بسیار زیبا و دیدنی دارد.

 

قلعۀ ناریکالا

tblisi

قلعۀ ناریکالا، در قرن چهارم میلادی در شهر تفلیس بنا شده است. این قلعه توسط پارس‌ها ساخته شده است، و یکی از قلعه‌های اصلی کشور بوده که برای محافظت از شهر ساخته شده بود.

tblisi

این قلعه به خوبی نمایانگر تاریخ و فرهنگ غنی کشور گرجستان می‌باشد، و هم‌اکنون یکی از جاذبه‌های معروف گردشگری این شهر است.

 

کوه کازبک

tblisi

این کوه در شمال‌شرق گرجستان، در نزدیکی مرز روسیه قرار دارد. کوه کازبک را با نام «اورست کوچک» نیز می‌نامند. کوهنوردان ایرانی برای نخستین‌بار در سال ۱۳۸۲ آن را صعود کرده‌اند. 

tblisi

کوه کازبک یکی از جاذبه‌های زیبای و دیدنی گرجستان است که در سفر به این کشور نباید دیدن آن را از دست داد. 

 

شهر سنگی اوپلیستیخه

tblisi

شهر سنگی «اوپلیستیخه» جزء بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای سنگی دنیا محسوب می‌شود. این شهرباستانی، از کنده‌کاری و تراشیده شدن صخره‌ها بنا شده است و در ۱۰ کیلومتری شرق شهر «گوری» در استان «شیدا کارتلی»، بر روی یک صخره بلند و درساحل غربی رودخانۀ متکواری‌ قرار دارد.

tblisi

شهر سنگی اوپلیستیخه دارای قدیمی‌ترین سد، داروخانه، بازار، آمفی‌ﺗﺌﺎتر ،کلیسای معروف به‌سن‌جورجی، معابد، زندان، سیاه‌چال و صد‌ها اثر باستانی دیگر در جهان است. اوپلیستسیخه در زبان گرجی به معنای «معبد خدایان» است. 

 

شهر متسختا

tblisi

این شهر در محل تلاقی دو رودخانه قرار دارد، و منظره‌هایی خیره‌کننده و بسیار جذاب دارد. در این شهر بناهای تاریخی زیبا و دارای کلیساهای مختلفی است. 

tblisi

معماری منحصر به‌فرد این شهر در کنار رودخانه‌های پُر آب اطراف آن، و طبیعت بِکر اطراف شهر، پنجره‌ای رو به گذشتۀ قفقاز را در برابرتان می‌گشاید.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/yP7

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.