راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

گرجستان از گذشته تا به امروز

 

قاره: اروپا، آسیا
پایتخت:  تفلیس 
واحد پولی: لاری
مذاهب: مسیحیت
مساحت: 69/700 کیلومتر مربع
جمعیت: 3/973/000   نفر
پیش شماره کشور: 995+
جهت رانندگی: از سمت راست

tblis

گُرجِستان - به گرجی საქართველო، ساکارْتْوِلُ - در منطقۀ قفقاز اوراسیا قرار دارد. این کشور در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی واقع شده است، و از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب‌شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. مساحت گرجستان ۶۹/۷۰۰ مترکیلومربع (۲۶/۹۱۱ مایل‌مربع)، و جمعیت آن در سال ۲۰۱۶ در حدود 3 میلیون 973 هزار نفر است. پایتخت و بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرش، تفلیس است، و دیگر شهرهای مهم آن عبارت است از: کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی، باتومی، سوخومی، متسختا، چیاتورا، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، تقوارچلی، گاگرا و تلاوی و تسخینوالی.

tblis

گرجستان یک جمهوری متمرکز، نیمه‌ریاستی‌ست و حکومت آن از طریق دموکراسی نیابتی انتخاب می‌شود، و همچنین این کشور در عضویت اتحادیۀ اروپا و ناتو است، و در حال‌حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می‌باشد؛ کلیۀ قوانین‌اش هم مانند قوانین اتحادیۀ اروپاست. 

tblis

کشور گرجستان به 9 منطقه، یک شهر و دو جمهوری خودمختار تقسیم می‌شود، و به 67 ناحیه و 12 شهرستان خودگردان طبقه‌بندی می‌شود. مردم بومی گرجستان، مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گویش‌ رسمی‌شان گرجی‌ست، این زبان یکی از زبان‌های قفقازی است، و رسم‌الخط‌شان، الفبای گرجی می‌باشد که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان است. 

 

تاریخچه
گرجستان در زمان باستان با نام (ایبریا) شناخته می‌شده است و امروزه در اکثر زبان‌ها با اشکال گوناگون واژۀ یونانی”گِئُرْگیا  “Georgia به معنای ”کشاورزی“ شناخته می‌شود. 

tblis

قدمت این کشور به یک‌میلیون و هشتصدهزار سال پیش می‌رسد، گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در این کشور می‌زیسته‌اند. از نشانه‌های یافت شده در این کشور، ردّ انسان‌های اولیه را در قفقاز جنوبی و به‌خصوص گرجستان، خیلی پیش از دورۀ پارینه سنگی یافت شده است، در زمان هزارۀ دوم قبل از میلاد مسیح، همزمان با قدرت گرفتن آشوری‌ها، اقوام گله‌دار و دام‌پرور سرزمین بین‌النهرین در این کشور سکنی گزیدند، که بعدها امپراتوری اورارتور را تشکیل دادند. با قدرت گرفتن مادها و شکست امپراتوری اورارتو، مادها در حوالی کشور ارمنستان امروزی ساکن شدند، و در نتیجه از ترکیب دو قوم آریایی و گرجی قوم ارمنی به وجود آمد.

tblis

در اواسط قرن ششم قبل از میلاد مسیح، هخامنشیان به جای مادها بر جنوب گرجستان باستان حکومت می‌کردند. کشمکش بین کنفدراسیون‌های مختلف گرجی درنهایت باعث تشکیل پادشاهی ایبریا به پایتحتی متسختا گشت. به این ترتیب نظام پادشاهی واحد در کشور گرجستان برای اولین بار در سال 1008 میلادی با اتحاد دو قبایل سنتی کولخیس و ایبریا بنیان نهاده شد. 

tblis

از زمان بنیان پادشاهی گرجستان باستان یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در سدۀ چهارم پیش از میلاد تا زمان حملۀ مغول‌ها به گرجستان در سدۀ ۱۳ میلادی، دورۀ صلح و آرامش در تاریخ گرجستان بود، و از حملۀ مغول‌ها به بعد، گرجستان تاریخی پُر فراز و نشیب را با ایستادگی در برابر حملات ایرانیان، عثمانی‌ها و روس‌ها گذرانده که واپسین مورد آن حملۀ روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادی است. 

tblis

نقطۀ اوج تاریخ ارتباط گرجستان و ایران، دوران صفویه بوده که مهم‌ترین رویدادهای آن عبارتند از:
- ۲۳ بار حملۀ ارتش امپراتوری صفویان به گرجستان؛
- قتل‌عام بسیاری از گرجی‌ها؛
- اسارت و تبعید سیصدهزار نفر از بازماندگان گرجی‌های کشته شده به قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان و فارس؛
- برقراری متناوب حکومت صفویان بر شرق و حکومت عثمانی‌ها بر غرب گرجستان.
پس از صفویان، نادرشاه افشار به گرجستان حمله کرده و سی‌هزار گرجی را به خراسان تبعید کرد. آغامحمدخان قاجار نیز پس از حمله به تفلیس، با قتل‌عام مردم آن شهر، یکی از خون‌بار‌ترین وقایع تاریخ گرجستان را رقم زد و پانزده‌هزار گرجی را به ایران تبعید کرد. 

tblis

با امضای عهدنامۀ گرجیوسک در سال ۱۷۸۳، گرجستان تحت‌الحمایۀ روسیه شد، و حدود بیست‌سال بعد، یعنی در سال ۱۸۰۱ میلادی، روسیه، گرجستان را به‌عنوان یکی از فرمانداری‌های خود اعلام نمود، و رژیم تزاری در گرجستان برقرار شد.

tblis

در پی انقلاب ۱۹۱۷ امپراتوری روسیه، گرجستان، در ۲۶ مه ۱۹۱۸ اعلام استقلال کرد، اما ارتش سرخ شوروی در سال ۱۹۲۱ میلادی به گرجستان حمله کرد و به مدت ۷۰ سال، گرجستان یکی از جمهوری‌های شوروی بود تا این‌که بالاخره این کشور در سال ۱۹۹۱ میلادی، توانست استقلال خود را به دست آورد، و امروزه دارای غنی‌‌ترین فرهنگ‌ در دنیا می‌باشند. 

 

آب و هوا

tblis

سرزمین گرجستان از نظر اقلیمی بسیار منحصر به‌فرد است، زیرا هر چهار فصل سال را دارا می‌باشد، به‌طوری‌که در یک زمان در کناره‌های دریای سیاه، هوا تابستانی‌ست؛ در تپۀ ماهورهای پایکوهی، هوا بهاری؛ در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه است، و در کوه‌های قفقاز بزرگ همچون قازبگی و دیگر کوه‌ها، از برف ضخیم پوشیده شده‌اند.

tblis

در مجموع آب و هوای گرجستان تابعی است از موقعیت جغرافیایی این سرزمین، توده‌های هوای اشباع شده از بخارات آب دریای سیاه از سمت غرب وارد دالان قفقاز، و در گرجستان غربی باعث بارندگی متناوب می‌شود، و با از دست دادن نسبتی رطوبت از رشته کوه‌های سورامی، مسختی و ارسیانی وارد گرجستان شرقی می‌شود، و به همین دلیل گرجستان شرقی بارندگی کمتری را دریافت می‌کند و آب و هوای آن خشک‌تری دارد.

 

مذهب

امروزه بیشتر جمعیت این کشور یعنی 83. 4 درصد را مسیحیان ارتدوکس هستند که در درجۀ اول پیروان کلیسای ارتدوکس گرجی‌اند. در حدود یک درصد متعلق به کلیسای ارتدوکس روسی، و 2. 9 درصد پیروان کلیسای حواری ارمنی (ارتدوکس شرقی) می‌باشند، و تقریباً ارامنه هستند. پیروان دین اسلام 10. 7 درصد از کل جمعیت گرجستان را تشکیل داده‌ است، و اغلب در استان‌های آجارستان و کومو کارتلی، و یک اقلیت قابل توجهی در تفلیس ساکن‌‌اند.

tblis

کاتولیک‌های کلیسای ارامنه و لاتین نیز 0. 8 درصد جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده‌اند، و بیشتر در جنوب این کشور و عدۀ کمی از آن‌ها نیز در تفلیس ساکن‌اند. 2 درصد باقی‌مانده را پیروان ادیان دیگر تشکیل می‌دهد؛ همچنین اقلیت یهودی قابل توجهی هم در تفلیس ساکن هستند.

 

اقتصاد
با وجود بحران‌ها و تغییر نیروهای سیاسی در کشور گرجستان، آنان از تلاش خود برای یکپارچه شدن با اروپا و اقیانوس اطلس دست نکشیدند؛ این کشور دچار تحولات اقتصادی شگرفی شد، و به‌عنوان یک اقتصاد در حال توسعه به دنیا معرفی گردیده است. کشوری که در سال 2003 با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بود، و یک سرزمین شکست‌خورده محسوب می‌شد، در سال 2014 به اقتصادی با عملکردی نسبتاً خوب تبدیل گردید، و به اتحادیۀ اروپا پیوست، و این اتحادیه بزرگ‌‌ترین شریک تجاری کشور گرجستان شد.

tblis

واحد پول کشور گرجستان «لاری» می‌باشد، و علامت اختصاری آن GEL است. هر لاری به 100 تتری تقسیم می‌شود. اسکناس‌های لاری متشکل از 1، 2، 5، 20، 50، 100، 200 و 500 لاری است، و از اسکناس‌های 200 و 500 لاری به ندرت استفاده می‌شود؛ همچنین سکه‌های لاری شامل 1، 2، 5، 10، 20 و 50 تتری و 1 و 2 لاری است.

 

تعطیلات رسمی و مذهبی
روز اول و دوم ماه ژانویه، به مناسب آغاز سال میلادی؛
روز هفتم ژانویه، به مناسبت کریسمس یا همان تولد حضرت مسیح (مسیحیان اورتدوکس)؛
نوزدهم ماه ژانویه، غسل تعمید حضرت مسیح؛ 
سوم ماه مارس، روز مادر؛ 
هشتم ماه مارس، روز بین‌المللی زن؛ 
نهم ماه آوریل، روز یادبود و اتحاد ملی؛ 
نهم ماه مه، روز پیروزی و روز اروپا (جشن سالانه صلح و اتحاد اروپا)؛ 
روز دوازده مه، به مناسبت روز اندرو قدیس (Saint Andrew)؛ 
بیست و ششم ماه مه، روز استقلال از اتحاد جماهیر شوروی؛ 
روز بیست و هشتم آگوست، روز مریم مقدس؛
چهاردهم ماه اکتبر، عید کلیسای سوتیتسخولی (Svetitskhoveli Cathedral) در متسختا (پایتخت پادشاهی گرجستان شرقی)؛ 
بیست و سوم نوامبر، به مناسبت روز جرجیس مقدس.
این تاریخ‌ها، روزهای تعطیلات رسمی و مذهبی کشور گرجستان هستند، و همچنین روز عید پاک (مسیحیان اورتدوکس) از تعطیلات رسمی این کشور است که روز آن متغییر می‌باشد.

 

غذاهای محلی گرجستان، مملو از پنیر، گردو و ادویه محلی است، که معمولاً این غذاها را با مقدار زیادی نان سرو می‌‌کنند، بهترین غذاهای تفلیس عبارتند از: خینکالی (نوعی پیراشکی گوشت)، خاچاپوری (نان پُر شده با پنیر)، خوراک بادمجان و گردو و چکمرولی (جوجه با سس خامه و سیر) است. 

tblis

tblis

 

جاذبه‌های گردشگری کشور گرجستان عبارتند از:

 • شهر تفلیس
 • شهر سنگی اوپلیستیخه
 • شهر متسختا
 • شهر باتومی
 • شهر واردزیا
 • قلعۀ ناریکالا
 • کوه کازبک
 • کلیسای گرگتی 
 • تندیس علی و نینو باتومی 
 • صومعه جواری 
 • کلیسای سوتیتسخولی 
 • معبد سامتاورو 
 • پارک آبی جینو پارادایس 
 • شهربازی متاتسمیندا 
 • کارتلیس ددا 
 • پل صلح 
 • و ..... .

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/wpR

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.