راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری قونیه (قسمت دوم)

مسجد سلیمیه (Selimiye)

konya

این مسجد در میدان مولوی و روبه‌روی موزۀ مولانا واقع شده است، که با گنبد بزرگ خود در این میدان کاملاً خودنمایی می‌‌کند. این مسجد در بین سال‌های ۱۵۶۶ و ۱۵۷۴ و به دستور سلطان سلیم دوم ساخته شده است، که نشانگر اوج معماری عثمانی است. اگر در عصر و هنگام غروب خورشید به این میدان بروید، می‌توانید شاهد صحنه‌هایی زیبا از موزۀ مولانا و این مسجد باشید و تصاویری به یادماندنی نیز از آن‌ها برای خودتان ثبت کنید. 

konya

به‌دلیل قرار گرفتن مسجد سلیمیه در نزدیکی موزه و مقبرۀ مولانا، این مسجد یکی از مکان‌های پُر بازید و دیدنی قونیه‌ تبدیل شده است.

 

موزۀ چوب و سنگ‌های کنده‌کاری شده (مدرسۀ مناره باریک)

konya

مدرسۀ مناره باریک (İnce Minareli Medrese)، به دلیل رعد و برقی در سال ۱۹۰۵ رخ داد، مناره‌اش را از دست داد. ساختمان این مدرسه در سال ۱۲۶۰، برای وزیر سلجوقی، صاحب عطا (Sahip Ata) ساخته شده است. از این مدرسه امروزه به‌عنوان موزه استفاده می‌شود، در ورودی‌اش مجسمه‌هایی زیبا برای تزیین استفاده شده، و در آن مجموعه‌ای بزرگ از مجسمه‌های چوبی و سنگی متعلق به دوران سلجوقی قرار دارد.

 

مسجد عزیزیه (Aziziye)

konya

این مسجد در بازار شلوغ قونیه قرار دارد، و یکی از بهترین مکان‌ها برای عاشقان معماری و بناهای تاریخی‌ست. 
مسجد عزیزیه در سال ۱۶۷۶ و با دستور مشاور عثمانی، مصطفی پاشا ساخته شد، و در سال ۱۸۷۶ و بعد از یک آتش‌سوزی، بازسازی و مرمت شد. در بازسازی جدید، از معماری سبک باروک استفاده شد. باروک یکی از سبک‌های رایج در قرن نوزدهم بود، که دو مناره به سبک روکو داشته و فضای داخلی آن رنگ‌شده و محرابی در همین سبک دارد.

konya

ترکیب سبک معماری اروپایی و طراحی سنّتی شرقی در ساخت این مسجد، جلوۀ خاص و فوق‌العاده‌ زیبایی به آن بخشیده است.

 

چاتال هویوک (Çatalhöyük)

konya

چاتال هویوک مکان دیدنی خاصی در خود ندارد، اما از منظر باستان‌شناسان یکی از جاذبه‌های مهم تاریخی‌‌ست، که به‌عنوان مکان‌‌های حفاری شدۀ بسیار کهن در جهان از این محل یاد می‌شود. چاتال هویوک بزرگ‌ترین مکان متعلق به دوران نوسنگی‌ست، که باستان‌شناسان تا به امروز توانسته‌اند کشف کنند. کاوش‌گران هنوز هم در این مکان در حال حفاری‌اند، و اگر در تابستان به این مکان بروید، باستان‌شناسانی را که در حال حفاری و کاوش در این مکان حضور دارند را می‌‌بینید.

konya

گفته می‌شود سابقۀ این محل به ۹ هزار سال پیش بازمی‌گردد. در ورودی این مکان یک موزۀ کوچک وجود دارد که تاریخچۀ حفاری‌های این مکان را نشان می‌دهد.

 

دهکدۀ سیله (Sille)

konya

منطقۀ سیله دهکده‌ای کوچک در نزدیکی شهر قونیه است، که یکی از مکان‌های مورد علاقه مردم محلی قونیه برای تفریح و گشت‌وگذار می‌باشد. این منطقه قدمت تاریخی زیادی دارد، که دو کلیسا به نام‌های «کلیسای سنت هلنا - St. Helena» و «کلیسای کوچک - Küçük Kilise » را در خود دراد، که سابقه‌شان به دوران روم باستان، بیزانس می‌رسد.

konya

فضای داخلی کلیسای سنت‌هلنا با نقاشی‌های رنگارنگی آراسته شده، و کلیسای کوچک که در پشت روستا و روی تپه‌ای واقع شده، به‌عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، که در آن انواع ساعت‌ها به نمایش گذاشته شده‌ است. در خیابان‌ها و کوچه‌های روستای سیلی، خانه‌های چوبی زیبا و دوست‌داشتنی ساخته شده‌اند که زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

 

مجموعۀ صاحب عطا (Sahib-i Ata)

konya

این مجموعۀ بزرگ تشکیل شده از یک مسجد، خانه درویش، مقبره و حمام، که در بین سال‌های ۱۲۵۸ تا ۱۲۸۳ ساخته شده است. درب ورودی‌اش به زیبایی تمام‌ تزیین شده، و اگر داخل مسجدش بروید، محرابی زیبا که با ظرافتی خاص با کاشی‌های آبی تزیین شده را خواهید دید. 

konya

خانۀ درویش، نیز با ترکیبی از کاشی‌های آبی و آجرهای قرمز رنگ ساخته شده که زیبایی خاصی به آن بخشیده است، و امروزه به عنوان موزۀ مذهبی مورد استقادۀ عموم قرار گرفه است. در بین فاصلۀ مجموعه به مسجد، مدسه‌ای به نام «سیرچالی - Sırçalı Medresi » قرار دارد که در سال ۱۲۴۲ ساخته شده است، و مجموعه‌ای از تزیینات خاص و کاشی‌کاری‌های زیبا در داخل آن به کار رفته است. 

 

مساجد تاریخی قونیه

konya

در بخش مرکزی شهر قونیه، مساجد زیادی با قدمت‌های طولانی و معمارهای خاص وجود دارد، که تا به امروز به‌خوبی از آن‌ها محافظت شده است. یکی از این بناها «مسجد ایپلیچیلر - İplikçi Camii» - به‌معنای مسجد تولیدکننده‌های نخ- است که در خیابان علاءالدین قرار دارد، که نباید بازدید از آن از دست بدهید. امروزه از این مجموعه تنها یک مسجد باقی مانده که در سال ۱۲۰۱ ساخته شده، و در سمت شرقی قلعۀ قدیمی قونیه قرار دارد. در زمان سلجوقیان مولانا و پدرش در این مسجد تدریس می‌کرده‌اند.

konya

«مسجد برج - Tower Mosque » یکی‌دیگر از مساجد دیدنی و زیبای قونیه است، که در بازار این شهر قرار دارد. این مسجد در سال ۱۶۵۸ ساخته شده، که البته در سال ۱۸۱۱ بازسازی و مرمت شد. مجموعه‌ای از البسه مربوط به قرن‌های ۱۴ و ۱۵ در این مسجد نگهداری می‌شوند.

konya

 

موزۀ کویون اوغلو (Koyunoglu)
احمد عزت کویون اوغلو (Ahmet Izzet Koyunoǧlu) یکی از اعضای خانوادۀ اصیل بسیار قدیمی شهر قونیه بود، که پس از فوت وی، مریدانش مجموعه‌ای از اشیای هنری، صنایع دستی، اقلام زمین‌شناسی و جغرافیایی و سایر وسایلش را که خودش وقف کرده بود را در موزه‌ای به‌نام موزۀ کویون اوغلو به نمایش گذاشتند. 

konya

امروزه این مجموعه یکی از جاذبه های گردشگری شهر قونیه محسوب می‌‌شود، که گردشگران زیادی برای بازدید از آن بسیار علاقه‌مند. در این موزه می‌توان گنجینه‌ای شگفت‌انگیز از اشیای عجیب و جالب مانند نقاشی‌های نادر، دست‌نوشته‌های تاریخی، فرش تا اسباب بازی‌هایی به شکل حیوانات مختلف و انواع را مشاهده کرد. از این موزه می‌توان به عنوان بهترین مکان قونیه برای افرادی که عاشق عتیقه‌جات خارجی هستند نام برد و اگر جزء این افراد هستید بازدید از این موزه را از دست ندهید.

konya

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/rkE

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.