راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری قونیه (قسمت اول)

قونیه، نامی آشنا برای همۀ پارسی‌گویان در تمام دنیا یادآور مولانا (جلال‌الدین محمد بلخی)، شاعر بلندآوازۀ ایرانی‌ست، که زمانی را در این شهر می‌زیسته است، و مقبره‌اش نیز در این شهر قرار دارد. 

KONYA

مولوی خود زادۀ بلخ یا وخش در خراسان بزرگ (که اکنون بخش‌هایی از آن واقع در افغانستان و تاجیکستان است)، و در زمان تصنیف آثارش (همچون مثنوی) در قونیه در دیار روم (واقع در ترکیۀ امروزی) می‌زیسته است، به همین دلیل آثار وی تأثیر زیادی روی ادبیات و فرهنگ ترکی نیز داشته است. دلیل این امر این است که اکثر جانشینان مولوی در طریقه صوفی‌گری مربوط به او از ناحیه قونیه بودند و آرامگاه وی نیز در قونیه‌ است. 

برخی مولوی‌شناسان (ازجمله عبدالحسین زرین‌کوب) برآن‌ند که در دوران مولوی، زبان مردم کوچه و بازار قونیه، زبان فارسی بوده است. 

 

آرامگاه و موزۀ مولانا

konya

موزه و مقبرۀ مولانا به‌عنوان نماد شهر قونیه تبدیل گردیده است. مقبرۀ عارف، صوفی و شاعر مشهور، مولانا جلال‌الدین محمد بلخی‌رومی، و موزه‌ای که یادگارها و آثار او را به نمایش ‌گذارده است، از جمله جاذبه‌های مشهور دنیا محسوب می‌شود. 
آثار درون موزه شامل دست‌نوشته‌های قدیمی، قرآن‌های خطی، آلات موسیقیِ دوران رومی و آثار هنری دوران سلجوقی است. این آرامگاه به نماد قونیه، سالانه بازدیدکنندگان بسیاری از سرتاسر دنیا دارد. 

konya

مکان فعلی این موزه، در واقع محل زندگی و کلاس‌های درس (تدریس) مولانا بوده است. این باغ از متعلقات کاخ سلجوقیان بوده که از طرف سلطان علاء‌الدین کیقباد به پدر مولانا سلطان‌العلماء بهاء‌الدین ولد، به وی اهدا گردیده بود. سلطان العلماء در سال 1231 وفات نمود و در همین مکان، مدفون شده است، او اولین کسی‌ست که در این باغ به خاک سپرده شد، پس از وفات وی جمعی از دوستداران و شاگردان او نزد پسرش (مولانا) مراجعه نموده و درخواست کردند که بر سر مزار او گنبدی بنا کنند. مولانا نیز با گفتن این جمله که: مگر گنبد و بارگاهی بهتر از آسمان وجود دارد؟ درخواست آنان را رد کرد؛ اما پس از مرگ مولانا در سال 1273، پسرش بهاء ولد، بر مزار او به درخواست دوستدران وی، گنبدی بنا کرد، که به قبه‌الخضراء یا گنبد سبز معروف شد، و بر ستون‌هایی پهن با صرف 130000 دینار سلجوقی به‌دست معمار بدرالدین تبریزی ساخته شد. 

konya

مراحل عمرانی بنا به مدت 19 سال، زمان برده است. این بنا در سال 1926 به‌نام ”موزۀ آثار عتیقه قونیه“ بازگشایی و مشغول ارائۀ خدمات گردید، و در سال 1954، بازسازی‌هایی در قسمت نمایشگاهی موزه صورت گرفت، و این‌بار موزه به‌‌نام ”موزۀ مولانا“ بازگشایی شد. 

konya

مساحت باغ موزۀ مولانا در ابتدا 65000 متر مربع بود، و با پیوسته شدن زمین‌های اطراف به این موزه، 18000 متر مربع دیگر به آن اضافه شده است. این موزه در باغی پُر از گل‌های رز قرار گرفته، برای ورود به آن باید از باب درویشان (دروازۀ درویشان) وارد شد. در قسمت‌های شمالی و غربی حیاط حجرۀ درویشان قرار دارد. در قسمت جنوبی، آشپزخانه و بعد از مزار حُرم پاشا، آخرین دری که به مزارهای سه‌گانه باز می‌شود، باب خاموشان است. در قسمت شرقی حیاط، کنار مزار سنان پاشا، فاطمه خاتون و حسن‌پاشا مسجد و سماع خانه واقع شده، و در کنار آن مزار مولانا و اعضای خانواده‌اش قسمت اصلی بنا را تشکیل می‌دهند. 

در سال 1512 به دستور سلطان سلیم، سه بنای شادروان(یا سراپرده) سرپوشیده، حوض شب عُرُس و در گوشه شمالی چشمه سلسبیل احداث گردید. 

konya

سماع در لغت به معنای آوایی ا‌‌ست که شنیدن آن خوشایند و در اصطلاح صوفی به معنی اشراق و جدا شدن از خویشتن است. مراسم مذهبی درویش‌های مرید مولوی، یکی از زیبا‌ترین مراسم‌هایی است که در قونیه انجام می‌شود.

konya

چرخش افراد همراه با ریتم خاص و شاعرانۀ موسیقی، احساس پرواز و عرفان را در روح این دراویش زنده می‌کند. در نقاط مختلفی از قونیه، و همچنین در نزدیکی مرکز فرهنگی مولانا می‌توانید از دیدن این مراسم زیبای معنوی لذت ببرید، که حال و هوای عرفانی خاص خود را دارد.

 

تپۀ علاء‌الدین (Alaaddin Tepesi)

konya

جادۀ مولوی (Mevlana Caddesi) که موزۀ مولانا در آن واقع شده است، میدان موزه را به تپۀ علاءالدین متصل می‌کند، این تپه به‌عنوان بزرگ‌ترین پارک شهر با مناظری زیبا و حیرت‌انگیز، در مکان قلعۀ سابق قونیه ساخته شده که در مرکز شهر قرار دارد، و توسط سلطان سلجوقی، علاءالدین کیقباد ساخته شده است، و مردم محلی قونیه از آن به‌عنوان پارک برای تفریح و گذشت‌وگذار استفاده می‌کنند. 

konya

در این تپه دو جاذبۀ تاریخی مهم قرار دارد. در پایین شیب تپه، هنوز هم حفاری‌هایی از قصر علاءالدین کیقباد در دیوار شهر قدیمی به‌جا مانده است.
در بالای تپه نیز مسجد علاءالدین که قدیمی‌‌ترین اثر تاریخی دوران سلجوقیان است، که در قرن سیزدهم و بر اساس معماری عربی و به شکل ستون‌دار با سقف چوبی، در دورة رکن‌الدین مسعود اول سلطان‌سلجوقی، ساخت بنا شروع، و در زمان علاء‌الدین کیقباد اول در سال ۱۲۲۱، به اتمام رسید. در این سازۀ تاریخی، کتیبه‌ای ارزشمند از جنس مرمر موجود است، که قدمت آن در سال ۱۲۲۱ تأیید می‌کند. 

konya

در محوطة مسجد مزارهای مسعود یک، قلیچ آرسلان، رکن‌الدین سلیمان دو، غیاث‌الدین کیخسرو، قلیچ آرسلان چهار و غیاث‌الدین کیخسرو سه قرار دارد. 

 

موزۀ باستان شناسی

موزۀ باستان شناسی، در سال ۱۹۶۲ در مکان فعلی خود افتتاح شد. این موزه، در جنوب مدرسۀ سیرچلی در مرز شهر قونیه واقع شده است، که در این مجموعه آثاری منحصر به‌فرد به نمایش گذاشه شده که با رفتن به آن احساس خواهید کرد در زمان گذشته سفر می‌کنید، آثاری که متعلق به دوۀه نوسنگی، عصر مفرغ قدیم، عصر مفرغ میانه (مستعمرات تجاری آسور)، عصر آهن(فریقیان، اورارتو) کلاسیک، یونان، روم و بیزانس است. 

konya

آثار دورۀ نوسنگی در حفاری‌های: چومرا، چاتال هویوک، اربابا و سوبرده؛ آثار دورۀ عصر مفرغ قدیم: در حفاری‌های سیزما و کاراهویوک؛ آثار دورۀ مستعمرات تجاری آسور در حفاری‌های کاراهویوک؛ تکه‌های ظروف چای‌خوری متعلق به دورۀ فریقیان به دست آمده در حفاری‌های تپه علاء‌الدین؛ همچنین، درهای متعلق به دورۀ فریقیان در انواع مختلف در منطقۀ کاراپینار کیج کیشلا هویوک، و درهای متعلق به دورۀ لیدی‌ها، تابوت‌های رومی، که همگی در معرض دید عموم قرار دارد. 

konya

موزۀ باستان شناسی قونیه، برعکس تمام موزه‌های باستان‌شناسی در ترکیه که بازسازی شده‌اند و به شکل مدرن درآمده‌اند، به همان شکل قدیمی خود بِکر و دست‌نخورده باقی‌مانده است.

 

موزۀ کاشی (مدرسه کاراتای)

konya

این موزه در واقع مدرسه‌ای قدیمی در شهر قونیه است که در سال ۱۲۵۱، توسط امیر جلال‌الدین کاتارای سلجوقی ساخته شد. ساختمان این مدرسه بازسازی شده است، و از به‌عنوان موزه‌ای برای نمایش کاشی‌های میناکاری سلجوقی استفاده می‌شود. 

konya

زیبایی‌های آثار به نماش گذاشته شدۀ این موزه به اندازه‌ای و چشم‌گیر و زیباست که باید آن را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی قونیه برشمرد. دیواره‌های داخلی این موزه از کاشی‌های خاص و زیبایی ساخته شده‌اند که نمونه‌ای بی‌‌نظیر از کاشی‌کاری سلجوقی است، و همچنین نمایشگاهی از سرامیک‌های باستانی نیز در این موزه وجود دارد. آرامگاه جلال‌الدین کاتارای هم در این موزه قرار گرفته است.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 1

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/qx2

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.