راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های شهر ساحلیِ زیبای مدیترانه (آنتالیا)

شاید تا به امروز بسیاری بر این باور بودند که آنتالیا، تنها دارای سواحلی زیباست، اما در این مقاله ما شما را با تمام جاذبه‌های گردشگری این شهر زیبا و دیدنی آشنا می‌سازیم، پس با ما همراه باشید.

آنتالیا شهری‌ست ساحلی، که در آن از پیوند خوردن ساحل‌های مدرن و شیک با آثار به‌جا ماندۀ تایخی، و فرهنگ سنّتی ترک‌ها، باعث جاذبۀ هرچه بیشتر این شهر شده است. روز‌هایش آفتابی و گرم، و شب‌هایش خنک و آرام. شهربازی‌های آبیِ مهیج، و رستوران‌ها و کافه‌های سنگی، بناهای تاریخی و همچنین پارک‌های آبی، سرزمین دلفین‌ها و آکواریوم غول‌آسای این شهر بسیار دیدنی‌ و زیباست.

 

برج ساعت

antalya

در بدو ورود به منطقۀ قدیمی شهر آنتالیا، برج ساعت را خواهید دید. این برج، تقریباً قرن دوم پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. به گفتۀ مورخین از میان برج‌های زیادی که در ایام گذشته، در این منطقه ساخته شده بود، تنها این برج به‌جا مانده است، که دارای دو طبقه می‌باشد. طبقۀ بالا، نقشه‌ای گرد و دایره‌شکل دارد، ولی طبقۀ پایین، مربع‌شکل است. باستان‌شناسان هنوز دقیقاً نمی‌دانند که کاربرد برج ساعت در قدیم چه بوده است، اما معتقدند که به‌عنوان فانوس دریایی یا مقبره ساخته می‌‌شده است. 

 

کاله‌ایچی

antalya

مرکز تاریخی شهر آنتالیا که در منطقۀ قدیمی این شهر واقع شده، منطقۀ کاله‌ایچی (به معنای «داخل قلعه») نام دارد، و بخش اصلی شهر را تشکیل می‌دهد، شهری که روزگاری شهر رومیان و بیزانتین‌ها و پس از آن سلجوق‌های ترک و در نهایت عثمانی‌ها بوده است، امروزه با خیابان‌های پُر پیچ‌و‌خمش، دیوارهای قدیمی سنگی و خانه‌های بِکر و به‌جا مانده از آن دوران که در امتداد ساحل قرار دارند، زیبایی و جاذبۀ شهر را صد چندان کرده است. موزۀ کاله‌ایچی، منارۀ ییولی و لنگرگاه قایق‌های تفریحی از دیگر جاهای دیدنی این منطقه هستند. 

 

منار ییولی

antlya

این منارۀ تاریخی به‌عنوان سمبل آنتالیا شناخته شده است. معماری به‌کار رفته در ساخت این بنا بسیار چشمگیر و مانند مرواریدی در آنتالیا می‌درخشد؛ در قرن ۱۳ در مرکز شهر، در میدان کاله‌ایچی بنا گردید، و دارای هفت بنای مختلف است. ارتفاع این مناره، شیاردار ۳۸ متر، و بر روی یک پایۀ مربعی بنا شده است، و دارای ۹۰ پله به سمت بالا است. بدنۀ مناره با آجرهای سرخ و خطوطی فیروزه‌ای تزیین گردیده و زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

1. مسجد منار ییولی: این مسجد دارای طرح مستطیلی با شش گنبد یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های ساخت مساجد چندگنبدی محسوب می‌شود، و از سال ۱۹۷۴ مکانی آموزشی – فرهنگی است، و تا زمان ساخته شدن ساختمان جدید موزه، به‌عنوان موزۀ باستان‌شناسی آنتالیا از آن استفاده می‌شده است. 

2. مناره ییولی: این مناره در شرق مسجد قرار دارد، یک بنای سنگی مجزا با نقشه‌ای مربع‌شکل است، و در بین سال‌های ۱۲۱۹ و ۱۲۳۶ در عصر سلجوقیان و دورۀ سلطان علاءالدین کیقباد ساخته شده. نمای بیرونی‌اش با کاشی‌کاری‌های آبی فیروزه‌ای، جلوه خاصی به منار داده که فوق‌العاده زیبا و چشمگیر است. 

3. مدرسه: مدرسه‌ای شبیه آکادمی‌های امروزی، و دارای چهار ایوان است. ایوان‌ها، اتاق‌های سرپوشیده‌ای هستند، و سه طرف‌شان بسته، و یک‌طرف‌شان باز و رو به حیاط است. مدرسه مستطیلی شکل، و مانند بیشتر بناهای دورۀ سلجوقیان، یک دروازۀ سنگی کنده‌کاری شده دارد. 

antalya

4. مدرسۀ «آتابِی»: در سال ۱۲۳۹ ساخته شده است. 
5. «مِولِویهان» (محلی برای درویشان): شامل یک فضای گنبدی شکل، که اطرافش چندین اتاق‌ و سالن‌ احاطه کرده‌ است. 

6. «توربز»(مقبره‌ها): اولین مقبره متعلق به «زینسیرکیران مهمت‌بی» است که در سال ۱۳۷۷ ساخته شده است، و دارای گنبدی ۸ ضلعی است. دومین مقبره‌ای که به‌نام مقبرۀ «نگار خانم» معروف است، سازه‌ای کوچک با شکلی شش‌ضلعی است.
 7. حمام: ساختمانی بسیار کوچکی‌ست که مجاور مِولِویهان قرار دارد. 

 

دروازۀ هادریان

antalya

این دروازه، بنایی به‌جا مانده از دوران روم باستان است. دروازۀ ‌هادریان، ‌هادریانوس یا اوچ کاپیلار، با سه گذرگاه طاقی‌شکل و طولانی، که برای امپراتور رومی، ‌هادریان، ساخته شده بود. 
این بنای تاریخی زیبا، تقریباً به سبک «کورینس» می‌باشد، و شامل دو یا سه ردیف از برگ‌های آکانتوس یا همان کنگر در بخش پایینی و میانی بناست، و منحنی‌های مارپیچ در بخش بالایی که حلقه‌های به‌هم پیچیده‌ای در گوشه‌های بنا ساخته‌ شده است. کورینس محبوب‌ترین سبک معماری رومی‌ است. 

 

اسکلۀ قدیمی آنتالیا

antalya

اسکلۀ قدیمی آنتالیا، خلیج کوچکی‌ست که دورش را صخره‌ها احاطه کرده‌اند. موج‌شکن‌هایش در دورۀ سلجوق‌ها ساخته شده، و امروز یکی از تفریحگاهای ساحلی مهم آنتالیاست. در این اسکله، قایق‌های کوچک و لنج‌، اجاره داده می‌شود. تمامی تورهای قایق‌سواری آنتالیا از مناطق دور و نزدیک، از این اسکله سازماندهی می‌شوند. در محوطۀ اطرافش نیز پُر از رستوران‌، کافه‌ و مغازه‌های رنگارنگ است، که دارای قدمتی بیش از ۱۵۰‌سال است، البته اطراف محوطه باسازی شده است. 

 

منا‌ر‌شکسته «کسیک‌مناره»

antalya

«کسیک‌مناره» یا همان منارشکسته در اصل یک معبد رومی است، که در قرن پنجم میلادی به کلیسای بیزانتین با ۵ سالن گنبدی‌شکل تبدیل شد. این بنا در کلیسای کورکوت قرار دارد. در زمان عثمانی‌ها، و در طول حکومت بایزید دوم، به مسجد کورکوت یا مسجد کبیر تبدیل گردید، اما به‌خاطر خسارتی که از آتش‌سوزی سال ۱۸۹۶ به این بنا وارد شد، قسمت چوبی بالای مناره‌اش سوخت و آسیب بسیاری دید، و به مسجد مناره‌شکسته معروف شد. 

 

موزۀ باستان‌شناسی آنتالیا

antalya

این موزه، یکی از موزه‌های مهم و تأثیرگذار در کشور ترکیه است، که تاریخ این کشور را در قالب دوره‌های مختلف به تصویر‌کشیده است، و آثار به جامانده از منطقۀ آنتالیا و نواحی اطراف را به نمایش ‌گذاشته است. 
این موزه با مساحتی حدود ۷۰۰۰ متر مربع، دارای ۱۳ تالار نمایشگاهی و یک گالری رو باز است، و ۵۰۰۰ اثر هنری از «آناتولی» در خود جای داده، که بسیار شگفت‌انگیز و حیرت‌آور است. این موزه هر روز به جز دوشنبه‌ها باز است، و بهترین مکان برای آشنایی با تاریخ کهن آنتالیاست. 

 

سواحل لارا و کنتیالتی

شاید سواحل آنتالیا، از خود شهر آنتالیا معروف‌تر و شناخته‌تر باشد. آنتالیا دارای دو ساحل به‌نام‌‌های ساحل کنیالتی، و لارا است. 

antalya

ساحل لارا به گویش ترکی «لارا پالجی»، ساحلی بسیار زیبا و دیدنی‌ست که در آن می‌‌توانید حسابی تفریح کنید و خوش بگذرانید. در این ساحل، اسکوترسواری لذت خاص خود را دارد، که می‌توانید با کرایۀ آن، لحظاتی هیجان‌انگیز داشته باشید.

antalya

ساحل کنیالتی نیز بسیار زیباست، و دارای یک پارک آبی فوق‌العاده است، که پُر از وسایل و اسباب‌بازی‌های مختلف آبی‌ است، این ساحل برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز است. این ساحل نیز دارای یک استخر دلفین است، و همچنین شهری کوچک دارد که ماکتی مینیاتوری از ترکیه است، و می‌توان تمام جاذبه‌های ترکیه را با اندازۀ‌ ٢۵ برابر کوچک‌تر در آن مشاهده کرد.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/o2j

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.