راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

قونیه، شهر عرفان و اشراق

کشور: ترکیه
اقلیم آب و هوایی: تابستان گرم، و زمستان معتدل
مساحت: 38/837 کیلومتر مربع
جمعیت: 2/161/2303 نفر
وسایل حمل و نقل: خطوط اتوبوسرانی، دلموش، تاکسی، تراموا
زمان پرواز از تهران: 2/35 ساعت

شهر قونیه مرکز استان قونیه، در کشور ترکیه است، و بزرگ‌ترین استان و دشت، و همچنین هفتمین شهر پُرجمعیت این کشور محسوب می‌شود.

قونیه در جنوب منطقۀ میانی آناتولی واقع شده که عمدۀ مساحتش از فلات و دشت تشکیل شده است. منطقه‌‌ای هموار با پوشش گیاهی قوی، و خاک مناسب که از نظر کشاورزی از اهمیت زیادی برخوردار است، و بیشتر بخش‌های جنوبی‌اش با رشته‌کوه‌های طاروس احاطه شده‌اند. 

konya

با وجود رشد و پیشرفت فراوان قونیه در سال‌های اخیر و جذب و پذیرش دانشجویان متعدد از شهرهای اطراف، توسط دانشگاه سلجوق (Selçuk Üniversitesi) هنوز هم حال‌و‌هوای شهرهای استان آناتولی در آن احساس می‌شود. قونیه به‌عنوان یکی از مقاصد محبوب گردشگری برای افراد جویای آرامش است، افرادی که رفتن به یک شهر آرام را به سفر به استانبول پُرهیاهو ترجیح می‌دهند. قونیه جزو شهرهای مذهبی ترکیه به‌شمار می‌رود، و تقریباً نیمی از بانوان این سرزمین محجبه‌اند.

konya

قونیه شهری تاریخی‌ست که در گذشته پایتخت سلاطین روم بوده، و ترک‌ها از آن به‌عنوان سلجوقیان روم یاد می‌کنند. از این‌رو یادگاری‌های زیادی از گذشتگان به‌خصوص دوران سلجوقی در این شهر به چشم می‌خورد؛ البته این شهر عمده محبوبیتش را مدیون شاعر بزرگ و صوفی متفکر پارسی زبان حضرت مولانا می‌باشد، بزرگ‌مردی به‌نام و مشهور که در دوران سلجوقی در این شهر می‌‌زیسته است. 

konya

نام قونیه در منابع کهن تاریخی به‌صورت ایکونیون (Iconıon)، ایکونیوم (Iconıum) و استانکونا (Stancona) آمده است. ایکونیون از کلمۀ یکون (Icon) به معنی شمایل گرفته شده است. این وجه تسمیه زمانی‌که در حفاری از این شهر سکه‌هایی به‌دست آمد، تأیید شد. 
در دورۀ رومیان این شهر ایکونیوم خوانده می‌شد. این کلمه در دوره سلجوقیان به اختصار قونیه خوانده شد. نام شهر در منابع فارسی و عربی به شکل قونیه و در مآخذ غربی به‌صورتConıa، Konıeh یا Konıa در ترکی امروز به شکل Konya به‌کار می‌رود. 

konya

قونیه در ابتدا به فرمان هیتی‌ها بود. بعد در قلمرو فریگیه قرار گرفت، و مدتی هم تحت حاکمیت لیدیه بود. در قرن ششم قبل از میلاد، قونیه در آسیای صغیر جزو ساتراپ‌های هخامنشی بود، و تا حدی استقلال داشت. 

konya

از آثار هیتی‌ها در قونیه سه اثر عمده باقی مانده است، اولین اثر، در نزدیکی بگشهری در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی قونیه، که پینار افلاطون خوانده می‌شود، و بر روی چشمه‌ای بنا شده است، و معروف است که مزار افلاطون در قونیه‌ می‌باشد، که یاقوت حموی در معجم‌البلدان این نکته را قید کرده است. دومین اثر، در بگشهری، یک الهه هیتی است، که به‌وسیلۀ شیرهایی حمل می‌شود، و سومین نیز  در ۲۷ کیلومتری شمال‌شرقی روستای ایلگین (ایلغین) بر سر چشمه‌ای ساخته شده است، که این اثر در سال ۱۹۷۰ کشف شد و کتیبه‌های هیروگلیف دارد. 

konya

اسکندر در سال ۳۳۴ قبل از میلاد مسیح، پس از شکست دادن هخامنشیان، آسیای صغیر را به تصرف خود درآورده است. 
قونیه اندکی در تصرف ساسانیان، و سپس سپاهیان مسلمانان بود، تا این‌که به تصرف سلجوقیان درآمد، و تا سال ۷۰۰ هجری -۱۳۰۰ میلادی - پایتخت سلجوقیان، آسیای صغیر بود. دورۀ سلجوقیان، در قونیه معماری ارزش والایی داشت. تا زمانی‌‌که سلسلۀ سلجوقیان به دست مغولان و ترکان عثمانی منقرض شد، و مغولان بر شهر چیره شدند. 

konya

در آغاز قرن  ۱۴ میلادی یخشی‌بیگ از آل‌قرامان علیه مغولان قیام کرد، و قونیه را به تصرف درآورد، و سورهای شهر را مرمت کرد. با این همه قونیه اهمیت فرهنگی خود را حفظ کرده بود. 
در سال ۸۰۰ هجری - ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸ میلادی- قونیه به تصرف عثمانیان درآمد، پس از این حکومت قونیه به شاهزادگان عثمانی واگذار شد. قونیه در دورۀ عثمانیان وجهۀ سیاسی‌اش را از دست داد، اما حیات ادبی و عرفانی این شهر هنوز ادامه دارد.

konya

وسایل حمل و نقل عمومی در محدودۀ مرکزی شهر به راحتی مسافرین را جابه‌جا می‌کنند. تاکسی، مینی‌بوس، اتوبوس و تراموا در اکثر محدوده‌های مرکزی شهر وجود دارد. کرایۀ هر نفر برای تراموا یک‌و‌نیم لیر است و تاکسی به نسبت گران‌تر است، و با تاکسی‌متر محاسبه می‌شود. تراموا تا ساعت 12 شب کار می‌کند و در ساعات دیروقت شب نیز شما در شهر احساس ناامنی نمی‌کنید. 

konya


جاذبه‌های گردشگری قونیه

 • آرامگاه و موزه مولانا
 • تپۀ علاء‌الدین
 • مسجد علاءالدین
 • موزۀ باستان‌شناسی
 • موزۀ آنتوگرافی
 • تربت و مسجد شمس تبریزی
 • مسجد سلطان سلیم
 • موزة آتاترک
 • مسجد دارالفنون سلطان سلیم در قاره پینار
 • قاره‌ پینار
 • شهرهای زیرزمینی مخفی

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/n5R

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.