راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

بوداپست (شکوه کشور مجارستان)

کسل هیل (Castle Hill)
مجموعۀ تاریخی کسل هیل، مشرف به رودخانۀ دانوب واقع شده است، و بسیاری از موزه‌ها و بناهای تاریخی و مهم قرون وسطایی بوداپست را در خود جای داده است. بدون شک، چشمگیر‌ترین اثر تاریخی این مجموعه، «بودا کستل» یا قلعۀ «بودا» است، که یادگاری از قرن هجدهم است. این کاخ عظیم با 200 اتاق خواب، مانند بسیاری از شهرهای هم‌دورۀ خود دارای نورگیر بوده و در شب روشنایی چشم‌نوازی دارد.

majarestan

majarestan

یکی‌دیگر از دیدنی‌های بسیار مهم شهر بوداپست، مجسمۀ «گالرت هیل» است، که یک بلوک 235 متری از جنس دولومیت واقع در شیب‌های پایینی رودخانه دانوب واقع شده است. این مجسمه در امتداد خط گسل زمین‌شناسی که در آن تعدادی از معروف‌‌ترین چشمه‌های دارویی شهر از جمله «آبگرم گلرت» و «حمام روداس» با قدمتی از حدود قرن 13 میلادی قرار دارند، و بسیار حیرت‌انگیز و دیدنی است. به منظور ادای احترام به «سنت گلرت»، آبشاری با شکوه در این شهر ساخته شده که از تمامی نقاط شهر قابل رؤیت است. 

majarestan

majarestan

.... و همچنین از جاذبه‌های مهم و دیدنی دیگر کسل هیل، باستیون ماهیگیر (Fisherman's Bastion) است که متعلق به قرن نوزدهم است. در این استحکامات نظامی، ماهیگیران محلی، وسایل دفاعی خود را قرار می‌دادند. این باستیون درست پشت کلیسای زیبای Matthias ساخته شده است. برج‌های نئو رومانسک، ستون‌ها و سنگرهای این مجموعه کاملاً مرمت و بازسازی شده‌اند. تعدادی از بهترین و چشم‌گیر‌ترین تندیس‌های دیدنی بوداپست هم در کسل هیل نگهداری می‌شود. 

majarestan

 

 

تپۀ گلرت (Gellért)
بر فراز این تپه می‌توان دید کامل و زیبایی از شهر بوداپست داشت، که یکی‌ از جالب‌توجه‌‌ترین جاذبه‌های نمادین این شهر است؛ ۲۳۵ متر ارتفاع دارد و در کرانۀ رودخانۀ دانوب قرار گرفته است. بر فراز این تپه می‌توانید چشم‌اندازهایی زیبا و ۳۶۰ درجه از شهر را ببینید.

majarestan

در این تپه نیز چندین چشمۀ درمانی مشهور بوداپست قرار دارد؛ اسپای Gellért و دیگری حمام‌های Rudas که از قرن سیزدهم باقی‌مانده است، و میزبان گردشگرانی‌ست که برای استفادهۀ درمانی از چشمه‌های معدنی، این منطقه را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. 

majarestan

این تپه را به نام یک اسقف به‌نام (St Gellért) که در حفظ دین مسیحیت در کشور مجارستان ایستادگی فراوان کرد، و در سال 1046 در این راه کشته شد، نام‌گذاری کرده‌اند. یک آبشار مصنوعی بلند با نمایی زیبا، رو به شهر در همین منطقه قرار دارد. 

majarestan

... و از جاذبه‌های دیگر این منطقه، «سیتادل» یا «قلعۀ نظامی» است که در سال ۱۸۵۱ در قلۀ تپه توسط اتریشی‌ها ساخته شده است. بنای یادبود آزادی نیز در سال ۱۹۴۷ به یاد سربازان کشته شده در جنگ جهانی دوم ساخته شده است. 

majfarestan

در این مسیر نیز پارکی به نام «Jubilee»  قرار دارد، که می‌توانید ساعتی در آن استراحت و تفریح کنید. در این پارک مسیرهای پیاده‌رو، بوستان و تندیس‌های هنری زیبایی وجود دارد. 

 

موزۀ هنرهای زیبا (Szépművészeti Múzeum)
این موزه، تنها گالری هنری مهم بوداپست نیست، اما یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌‌ترین مجموعه‌های هنری شهر را در آن قرار دارد، و آثار بهترین هنرمندان قدیمی اروپا در آن گردآوری و نگهداری می‌شود. آثار ارزشمندی از بر‌ترین هنرمندان اروپا، از جمله ایتالیا، هلند و اسپانیا ....، در یک بنای مجلل و زیبا الهام گرفته از معماری قرن نوزدهمی به نمایش درآمده‌اند. 

majarestan

نقاشی‌های بزرگ‌تر در تالارهای بلند و وسیع، و آثار کوچک‌تر در اتاق‌های دنج‌تر به زیبایی در معرض دید عموم قرار دارند. معماری تالارها با الهام گرفتن از معماری سنّتی بسیار دیدنی‌ست، به‌عنوان مثال تالار رنسانس، بسیار دیدنی و جالب توجه است. 

majarestan

بعد از آن‌که مجارستان مالکیت مجموعه‌ای از نقاشی‌ها و آثار هنری را به دست گرفت، این موزه در سال ۱۸۷۰ پایه‌گذاری شد. موزه به شش قسمت تقسیم شده است: هنر مصری، باستانی، گالری مجسمه‌سازی، نقاشی، کالکشن مدرن و کالکشن گرافیک. 

majarestan

کاخ هنر که در مجاورت این موزه قرار دارد، میزبان بر‌ترین آثار هنری مدرن و معاصر است، و اگر به هنر مُدرن علاقه‌مند هستید، این مجموعه برای‌تان بسیار دیدنی و لذت‌بخش خواهد بود. ساعت کار این مجموعه از سه‌شنبه تا یکشنبه از ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر است. هزینۀ ورودی موزه برای بزرگسالان ۱۸۰۰ فورینت و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است. 

 

موزۀ ملی مجارستان (Hungarian National Museum)
این موزه در سال 1802 میلادی تأسیس شد، و در سال ۱۸۴۷ به مکان فعلی خود که یک ساختمان بزرگ کلاسیک با دو محوطه است، منتقل شده است. موزۀ ملی مجارستان علاوه بر رواق عظیم خود، شامل بنای تاریخی متعددی است، از آن‌جمه می‌توان به یادبود شاعر مشهور مجارستانی «یانوش János Arany » اشاره کرد، که همانند دیگر مجسمه‌های یادبود واقع در باغ موزه خودنمایی می‌کند. 

majarestan

majarestan

مهم‌‌ترین مجموعه آثار این موزه، متعلقات سلطنتی است، از جمله تاج سنت‌استفان که با سنگ‌های قیمتی، و مروارید تزیین شده است، و همچنین تمام آثار دوران مختلف تاریخی به‌دست آمده از نواحی مختلف مجارستان در این موزه نگهداری می‌شود، آثاری که مربوط به کشمکش‌های مجارستان از عصر حجر تا دوران روم باستان و اوایل قرون وسطی است. مصنوعات و لباس‌های جنگی مورد استفاده در مبارزات استقلال‌طلبانه مجارستان، و همچنین سلاح‌های تاریخی مجارستان و ترکیه در زمرۀ اقلام موجود در این موزه قرار دارد، و نیز پیانو بزرگ «بتهوون» که بعدها به «فرانتز» تعلق گرفت، در این موزه نگهداری می‌‌شود. 

majarestan

majarstan

ساعت کار این مجموعه از سه‌شنبه تا یکشنبه از ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر است. هزینۀ ورودی آن برای بزرگسالان ۱۱۰۰ فورینت و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است. 


ساختمان پارلمان و جواهرات سلطنتی
قدم زدن در پیاده‌روهای سنگ‌فرش شدۀ مناطق تاریخیِ خیابان‌های زیبای شهر بوداپست، و تماشای معماری ساختمان پارلمان این کشور که سومین ساختمان پارلمان در جهان محسوب می‌شود، یکی از بهترین جاذبه‌های بسیار عالی برای گردشگران است. 

majarestan

این ساختمان در سال 1886 میلادی با معماری «نئو گوتیک»، به مناسبت هزارمین سالگرد تأسیس کشور بنا شد (مجارستان در آن زمان بخشی از امپراتوری متحد اتریش- مجارستان بود). 

majarestan

این بنا دارای 691 اتاق و 19 کیلومتر راهرو و پله است. تورهای 45 دقیقه‌ای بازدید، در اوقاتی که ساختمان در دست جلسات دولتی نباشد، برای عموم آزاد است، و تمامی مکان‌های برجسته ساختمان پارلمان، اعم از سالن اصلی ورودی، لابی‌های مختلف و جواهرات سلطنتی مجارستان را می‌توانید ببینید.

majarestan

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 2

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/gJY

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.