راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری استانبول(قسمت ششم)

حمام‌های ترکی (Turkish Bath)
حمام ترکی از آن دسته جاذبه‌هایی است که از شهرت بسیاری در میان مردم محلی و گردشگران برخوردار است، و یکی از جالب‌ترین قسمت‌های سفر به ترکیه، استفاده از حمام ترکی در این کشور است. در واقع بخشی از آداب و رسوم و تاریخ ترکیه است که با وجود گذشت سال‌های طولانی هنوز بخشی از فرهنگ جدا نشدنی مردم ترکیه محسوب می‌شود، و تمامی توریست‌هایی که به ترکیه سفر می‌کنند نیز مایل به استفاده از این حمام هستند، اما جالب است بدانید که با مرور تاریخچۀ حمام ترکی به این موضوع می‌رسیم که در واقع این سنّت متعلق به رومیان بوده است.

turkye

تاریخچۀ حمام ترکی به 800 سال قبل از میلاد مسیح و شهر پومپی در روم باستان برمی‌گردد. در آن دوره حمام نه تنها برای تمیز شدن بلکه به‌عنوان محلی برای تفریح و سرگرمی مورد استفاذه قرار می‌گرفته است. حمام‌های آن دوره طبقه‌بندی شده بود، یعنی در قسمت ورودی بخش مربوط به شستشوی بردگان از اشراف جدا می‌شد، و به علاوه حمام دارای اتاق بخار و استخر آب گرم و همچنین استخر آب سرد بود. در دورۀ امپراطوری بیزانس در روم شرقی، فرهنگ استفاده از حمام رومی ادامه یافت و در زمان امپراتوری عثمانی حمام ترکی مطابق سلیقۀ ترک‌ها تغییراتی یافت، و ترک‌هابا نام حمام ترک شروع به استفاده از این سبک حمام کردند.

turkye

در دورۀ عثمانی در تمام مناطق استانبول حمام‌های ترکی با سقف‌های گنبدی شکل احداث شد. در هر هفته بعضی از روزها حمام‌ها فقط قابل استفاده توسط خانم‌ها بودند. یکی از دلایلی که این نوع حمام در ترکیه بسیار طرفدار پیدا کرد به‌دلیل اعتقادات دینی و مذهبی اسلامی و اهمیت نظافت در آیین و فرهنگ اسلامی بود.

حمام ترکی با حمام‌های معمولی که در خانه‌ها هستند، تفاوت‌هایی دارد. در حمام ترکی هدف دیگری از استحمام ارائه می‌شود که در حمام‌های معمولی خبری از آن نیست. هدف اصلی آن ریلکس شدن است که خستگی یک روز طولانی و خسته‌کننده را از بدن خارج می‌کند. بسیاری از گردشگرانی که به ترکیه سفر می‌کنند از آن‌جایی‌که نام حمام ترکی را بارها شنیده‌اند، بسیار مشتاق دیدن این حمام‌ها هستند و برای رفتن به این حمام‌ها و دیدن طرز کارشان هیجان بسیاری دارند.

turkye

انتخاب حمام و خدمات آن
در ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از یک حمام تاریخی یا یک حمام ترکی در هتل استفاده کنید. اگر حمام خارج از هتل را انتخاب کنید باید از بدو ورود با انتخاب خدمات حمام هزینه‌ای پرداخت کنید. خدمات حمام شامل:
- Self-Service دراین خدمات شما از صابون و شامپو و حوله خود استفاده می‌کنید و خود را می‌شورید این گزینه ارزا‌ن‌تر است و حدود 60 لیر هزینه می‌برد، اما بهتر است برای بار اول این گزینه را انتخاب نکنید.
- سبک سنتی، اگر می‌خواهید تجربه حمام ترکی را داشته باشید، این گزینه بسیار مناسب است. در این روش یک نفر به مدت 15 دقیقه شما را شستشو می‌دهد و همه مواد بهداشتی برای خود حمام است، و هزینۀ آن حدود 95 لیر می‌شود.
- دیگر سبک‌ها: در این روش علاوه برشستشوی شما توسط کارکنان حمام چند خدمات دیگر نیز به آن اضافه می‌شود مانند ماساژ روغن آروماتراپی، رفلکسولوژی، ماساژ سر و ماسک و ماساژ صورت. که به طبع هزینه این سبک گران‌تر است، البته مجاز به استفاده از امکانات و حمام هستید تا هر زمانی که شما تصمیم دارید در آن‌جا بمانید، همچنین یک سالن ورودی با چندین اتاق چوبی در انتظار شماست.
- حمام‌ها بر اساس جنسیت تفکیک شده هستند، یعنی هر حمام دارای دو بخش مردانه و زنانه است، و در تمام طول روز می‌توانید از این حمام‌ها استفاده کنید. نگران لبلس‌ها و لوازم گران‌قیمت خود نباشید، زیرا قبل از ورود شما وسایل خود را در صندوق‌های قفل‌دار گذاشته و کلید را به خودتان تحویل می‌دهند.

turkye

حمام ترکی دارای سه مرحله است
در مرحلۀ اول، افراد درون یک اتاقک باید نسبت به تعویض لباس‌های خود و چیزی شبیه به لنگ را دور خود بپیچند. در طول استحمام نیز افراد مجاز به درآوردن این پوشش نمی‌باشند. کارکنان حمام‌های ترکی، امکانات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس از پوشیدن این لباس مخصوص، نوبت به شستن و استحمام بدن می‌رسد.
پس از این مرحله به یک اتاق بسیار گرم منتقل می‌شوید. در این اتاق که بخار زیادی نیز در آن وجود دارد، به علت حرارت زیاد بدن شروع به عرق کردن می‌کند؛ عرق کرن مهم‌ترین قسمت حمام ترکی است. معمولاً این سالن گرم از سنگ‌های مرمرو گنبد بزرگ با چندین حوضچه درست شده است. بعد از 15 دقیقه کسی که وظیفۀ ماساژ و شستشوی شما را دارد وارد می‌شود. شاید در این لحظه نگران شوید که حرکت‌های آن درد ناک باشد! اما این‌گونه نیست، زیرا این دلاکان بسیار ماهراند. بعد از 15 دقیقه ماساژ وقت آن رسیده که بدن‌تان را شسشو کنند و شمارا به‌سمت حوضچه‌ها می‌برند و در آن‌جا کل بدن شما را با صابون می‌شویند.

پس از عبور از هر سه مرحله، افراد وارد یک اتاق خنک شده و تمام بدن آن‌ها توسط حوله‌هایی پوشانده می‌شود تا این تغییر دما اثر خاصی بر بدن‌شان وارد نکند. افراد می‌توانند با آرامش کامل در این اتاق نشسته و نوشیدنی بنوشند و یا به اتاقک خود رفته بخوابند و چُرت کوتاهی بزنند. در حمام‌های ترکی قسمت‌های مجزایی برای خانم‌ها و آقایان وجود دارد.

turkye

 چند نکته دربارۀ حمام‌های ترکی
حمام‌ها اصولاً از ساعت 6 صبح تا نیمه‌شب باز هستند.
ماساژور و همراه شتشو دهنده شما حتمناً همجنس شما خواهد بود.
در این حمام‌ها صابون و شامپوهای استاندارد ارائه می‌شود، ولی اگر بخواهید، می‌توانید از وسایل خود استفاده کنید.
نام حمام Cağaloğlu در کتاب "1000 مکان که قبل از مرگ باید مشاهده کنید" آمده است، این حمام یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های دنیاست که 300 سال فعالیت مداوم داشته است.
طبق رسم قدیمی ترک‌ها، مادران از حمام‌ها برای انتخاب عروس‌هایی برای پسران خود بازدید می‌کنند.

 

خیابان استقلال و میدان تقسیم

turkye

خیابان استقلال - به ترکی استانبولی İstiklâl Caddesi‌ - خیابانی معروف در قسمت اروپایی شهر استانبول در بخش بی‌اوغلو است. این خیابان پس از جنگ استقلال ترکیه در سال ۱۹۲۳ به این نام (خیابان استقلال)، نامیده شد. 
این خیابان به طول تقریبی ۳ کیلومتر مملو از کافه، رستوران، بوتیک و مرکز خرید است، و تقریباً در تمام ساعات شبانه‌روز شلوغ است و نه تنها بسیار تمیز و متحدالشکل می‌باشد، بلکه ساختمان‌های واقع در آن افسانه‌های تاریخی بسیاری از عصر عثمانی (اکثراً قرن ۱۹ و ۲۰) را بازگو می‌کنند. در روزهای آخر هفته حدود سه‌میلیو نفر در روز از این خیابان بازدید می‌کنند.

turkye

دومین ایستگاه متروی قدیمی جهان در قسمت پایینی این خیابان که به آن تونل (Tünel) می‌گویند، در محلۀ قدیمی کاراکوی (گالاتا) واقع در انتهای جنوبی خیابان استقلال قرار گرفته‌است، این ایستگاه در سال ۱۸۷۵ ساخته شده ‌است. همچنین، یکی از بهترین مراکز آموزشی ترکیه، دبیرستان آلمانی استانبول (Özel Alman Lisesi) در نزدیکی تونل واقع شده ‌است.

turkye

turkye

قدیمی‌ترین دبیرستان ترکیه- Galatasaray Lisesi یا Galata Sarayı Enderun-u Hümayunu، به معنی مدرسۀ سلطنتی کاخ گالاتا- در میدان گالاتا سرای، واقع در وسط خیابان استقلال، قرار دارد.

turkye

نواحی اطراف خیابان استقلال نیز تعداد زیادی کلیسا (که بزرگ‌ترین و بهترین آن‌ها کلیسای سنت آنتونی پادوا است)، و بناهای اداری قدیمی است که به سبک‌های نئوکلاسیک، نئو گوتی، احیای رنسانس، هنرهای زیبا، هنر نو و نخستین معماری ملی ترکی ساخته شده‌اندکه چشم‌اندازی بسیار زیبا دارند. 

turkye

در همین نزدیکی موزۀ معصومیت اورهان پاموک واقع شده است. اورهان پاموک مشهورترین نویسندۀ ترکیه است که برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شده است. اورهان پاموک، این موزه را در ارتباط با رمان خود موزۀ معصومیت که با همین نام منتشر شده تأسیس کرده است. رمان و موزه که بر محور داستان زندگی دو خانواده در استانبول قرار گرفته به موازات هم خلق شده‌اند. در تاریخ ۱۷ می‌۲۰۱۴ این موزه، جایزۀ موزه سال اروپا را از آن خود کرد. در سفر به استانبول بازدید از این موزۀ دیدنی و حیرت‌انگیز را از دست ندهید. 

turkye

پاساژ چیچک (Çiçek Pasajı) یکی از مکان‌های تاریخی معروف در این خیابان است. این پاساژ که در سال ۱۸۷۶ ساخته شده‌، از یک طرف به جاده استقلال و از طرف دیگر به کوچه مشهور تئاتر راه دارد. سالانه توریست‌های بسیار زیادی برای بازدید این پاساژ تاریخی به خیابان استقلال می‌روند.

turkye

در خیابان استقلال می‌توانید تمامی خریدهای خود را انجام دهید: لباس، موسیقی، تکنولوژی، دکور منزل، لوازم ورزشی و عطر. بسیاری از مغازه‌ها متعلق به بِرندهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند؛ بنابراین شما نمی‌توانید بر سر قیمت‌ها چانه بزنید. با این وجود، با گشت‌و‌گذار در خیابان‌های اطراف و پیدا کردن مغازه‌های محلی می‌توانید با فروشنده‌های محلی به روش سنّتی ترکیه‌ای بر سر قیمت مورد نظرتان چانه بزنید.

turkye

turkye

این خیابان سوژه‌های بسیار مناسبی برای عکاسی دارد.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/41

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.