راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری استانبول(قسمت چهارم)

مسجد رستم پاشا
بدون‌شک، یکی‌دیگر از زیباترین مساجد استانبول، مسجد رستم پاشا است که با ویژگی بسیار خاصی کاشی‌کاری‌ شده است. گرچه مسجد آبی شکوه و عظمت خاصی دارد و توجه هر گردشگری را جلب می‌کند، فضای داخلی و دیواره‌های بیرونی این مسجد هم که به زیبایی با کاشی‌های دست‌ساز آبی و قرمز و سبز تزیین شده‌اند، جلوۀ دیگری دارند. 

turkye

این مسجد در سال ۱۵۶۱ به دستور رستم پاشا صدراعظم (سلطان سلیمان)  و توسط معمار سینان ساخته شده‌ است [وی سال ۱۵۴۴ وزیر شد، و به همراه خرم‌سلطان و مهرماه سلطان ادارۀ قصر را به عهده گرفت. رستم پاشا یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین مقامات عثمانی بود، او پس از مرگش در سال ۱۵۶۱ ثروت زیادی از خود به جای گذاشت].

turkye

از آن‌جا که زمین‌های منطقه امین اونو هم مرکز تجاری و هم گُود بود معمار سینان (معروف‌ترین معمار دورۀ عثمانی) در زیر این مسجد مخازن و دکان‌هایی ساخته ‌است. در نگاه اول، وقتی از بیرون این مسجد را می‌بینید ویژگی قابل توجهی را در آن پیدا نمی‌کنید به‌عبارتی دیگر، طراحی و دکوراسیون داخلی این مسجد است که آن را خاص و ویژه کرده است. دیوارها و ستون‌های این مسجد با طراحی‌های پیچیده سرامیک‌های ایزنیک زینت داده شده‌اند، و ارزش اصلی‌اش نقوش گل‌هایی مانند میخک، مینا، لاله، رز و زنبق به‌عنوان نمونه‌ای از چینی‌کاری در قرن ۱۶ در دیوارهای شبستان ورودی و هم در ستون‌های پافیلی داخلی است.

turkye

مجلۀ معروف آمریکایی، مسجد رستم پاشا را یکی از زیباترین مساجد اروپا معرفی کرده است، و بیشتر کسانی که از این مسجد بازدید می‌کنند آن را گوهر پنهان استانبول می‌دانند. 

turkye

مسجد رستم پاشا در انتهای خیابان اوزون کارسی (لانگ مارکت) قرار دارد. این خیابان از قدیمی‌ترین خیابان‌های دورۀ بیزانس است، و امروزه در آن افراد زیادی را می‌بینید که در مغازه‌های سنتی درحال خرید هستند. مسجد رستم پاشا در قلب قسمت قدیمی شهر استانبول، در کنار بازار ادویه و مسجد جدید قرار دارد. اگر هتل شما در محلۀ سلطان‌احمد باشد، می‌توانید پیاده به این مسجد زیبا بروید و از این مسجد زیبا دیدن کنید.

turkye


قلعۀ یدیکوله (Yedikule Fortress)
قلعۀ هفت برج، در دوران امپراتوری روم شرقی، در جریان توسعۀ شهری ساخته شده است. این بنا در محلۀ یدیکوله در فاتح قرار دارد. این قلعه در قرن پنجم میلادی توسط تئودئوس دوم، ساخته شده و بخش‌های جنوبی دیوارۀ دفاعی قسطنطنیه را تشکیل می‌داده است. طاق بزرگ این قلعه با نام Porta Aurea به معنای دروازۀ طلایی مشهور است، چراکه درهای این دروازه طلاکاری شده بوده است. 

turkye

طول کلی دیوار‌های قلعۀ یدیکوله 22 کیلومتر می‌باشد. اسم قلعه از هفت برجی که بر فراز دیوار‌ها قرار گرفته‌اند برگرفته شده است. چهار برج قلعه توسط بیزانسی‌ها ساخته شده، و سه برج دیگر به دستور سلطان‌محمدِ فاتح بنا شده است.

دروازۀ با شکوهی که در نزدیکی ساحل دریای مرمره و از آن به‌عنوان دروازۀ باشکوه شهر استانبول یاد می‌شد، دروازه‌ای است که پیش از این مختص تشریفات امپراتور بود، و همچون مدال افتخاری بین دو برج مرمر قرار داشت و سپاهیان و لشگریانی که فاتح از جنگ برمی‌گشتند، از این دروازه وارد شهر می‌شدند. 

turkye

وقتی عثمانی‌ها شهر را تصرف کردند، با اضافه نمودن 5 برج دیگر مجموع این 7 برج "Yedikule"، تبدیل به قلعه درونی مستحکمی شد. از این قلعه به‌عنوان یک دژ نظامی و در طول زمان به‌عنوان خزانه دولت، انبار و زندان سفارت استفاده شده است. 

اکنون این دروازه عجیب و شگفت‌آور، یکی از موزه‌های شهر است. دروازه‌های استانبول در عهد عثمانی و بیزانس‌ها، تنها با داشتن مجوز خاص حق ورود به استانبول داده می‌شد. دروازه‌ها در صبح باز می‌شدند و غروب بسته می‌شدند. 

turkye

نام کنونی برج‌های قلعۀ یدیکوله از این قرار است: برج اسلحه‌خانه، برج پرچم، برج سلطان‌احمد سوم، برج سیاه چاله (یا برج کتیبه‌ها)، برج بالایی، برج خزانه و برج عثمان جوان (برجی که سلطان عثمان در آن زندانی و اعدام شد). قلعۀ یدیکوله نقطۀ به پایان رسیدن دیوار‌های زمینی اطراف استانبول است.

turkye

مسجد و آب‌نمایی در میان حیاط داخلی قلعه ساخته شده، همچنین اقامتگاه‌های پادگان در این حیاط قرار داشتند و بخش جداگانه‌ای از شهر محسوب می‌شدند. در قرن 19 میلادی این اقامتگاه‌ها تخریب شدند و مدرسۀ دخترانه‌ای در محل آن‌ها ساخته شد. در سال 1838 دروازۀ خارجی دوباره باز شد و از آن پس برج‌های قلعه به انبار باروت تبدیل شدند. 

turkye

امروزه قلعۀ یدیکوله به موزه تبدیل شده و در ماه‌های تابستان در حیاط داخلی آن کنسرت‌های فضای باز اجرا می‌شوند. در سال‌های اخیر تئاتر فضای بازی در قلعه ساخته شده که فستیوال‌های فرهنگی در آن برگزار می‌شوند.
در حال حاضر 7 برج یدی کوله "Yedikule" روی اتوبان ساحلی استانبول "Sahil Yolu" است. قلعۀ یدیکوله در سال‌های اخیر بازسازی شده است، و اکنون گردشگران می‌توانند از برج‌های آن دیدن و مناطق اطراف و دریای مرمره را تماشا کنند. 

 

برج گالاتا (Galata Tower)
برج گالاتا به ترکی استانبولی (Galata Kulesi) یک برج قرون وسطایی است که در منطقۀ گالاتا استانبول، دقیقاً در قسمت شمالی شاخ طلایی قرار گرفته است. این برج در قرن چهاردهم ساخته شده، و یکی از قابل تشخیص‌ترین و متمایزترین بناهای نمادین استانبول است. از بالای تراس این برج، چشم‌اندازهای زیبا و ۳۶۰ درجه‌ای از شهر را تماشا خواهید کرد. 

turkye

تاریخ ساخت این برج چیزی حدود هفتصد سال پیش است، یعنی سال ۱۳۸۴ میلادی. در آن زمان این برج با نام مسیح در دوران بیزانس، امپراتوری رم شرقی ساخته شد. برج مسیح و یا همان گالاتای امروزی با ارتفاع ۶۷ متر برای سال‌ها بلندترین برج استانبول و یا قسطنطنیه شناخته می‌شد. در سال ۱۴۶۱ جنوئزها با دستور امپراتور دوم و به نام او برجی دیگر در کنار برج اول ساختند. بعدها منجم تقی‌الدین با هدف رصدخانه از آن برج استفاده کرد، اما در سال ۱۵۷۹ این رصد خانه بسته شد. 

turkye

هدف از ساخت برج گالاتای نظارت بر حمل و نقل کشتی‌ها و شناسایی کشتی‌های دشمنان بود. سال‌ها بعد برج گالاتای به‌عنوان زندان و دیده‌بانی استفاده شد، و برای چندین‌بار طبقات فوقانی آن تعمیر و بازسازی گشت. 

برج گالاتای با ۹ طبقه، دارای وزنی حدود ده‌هزار تن است. در طول سال‌ها ابن برج شاهد داستان‌های زیادی از تاریخ استانبول بوده است، و در بسیاری از اتفاقات نیز درگیر شده است. برای مثال برج گالاتای در قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی برای دو بار با آتش سوزی بزرگی مواجه شد. بادها و طوفان شدید به سقف برج آسیب رساند و سال‌ها بعد سقفی مخروطی شکل برای آن در نظر گرفته شد. 

turkye

برج گالاتای به‌عنوان یک سمبل برای استانبول به حساب می‌آید، بنایی که با بالا رفتن از آن می‌توانید به تماشای شهر استانبول و جزیره زیبای پاریم‌آدا بنشینید. چشم‌انداز غروب خورشید و تنگه زیبای بسفر روبه‌روی‌تان حس‌و‌حال بسیار ‌بخشی دارد، در این برج نیز رستوران هم دارد. 

turkye

برج دیدنی گالاتا در محلۀ بی‌اوغلو استانبول قرار گرفته است، محله‌ای که خود با مغازه‌ها و کافه‌های خیابانی به یکی از مناطق جذاب توریستی در استانبول مبدل شده است. برج گالاتا، میدان تکسیم (تقسیم) و خیابان استقلال همگی در این منطقه قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید بعد از پیاده‌روی در خیابان استقلال و تماشای مغازه‌های جذاب آن به این برج برسید و از راه آسانسور و یا پله‌ها به بالای آن بروید. 

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/2K

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.