راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری استانبول (قسمت سوم)

کاخ دلمه باغچه (Dolmabahçe)
کاخ دولما باغچه (به زبان ترکی استانبولی Dolmabahçe Sarayı) واقع در استانبول ترکیه؛ در ابتدا، در این مکان خلیج کم‌عمقی وجود داشت که ناوگان عثمانی در آن لنگر می‌انداخت. بعد از قرن 17 ساحل خاکریزی شد و به باغی زیبا با چندین عمارت به نام مجتمع کاخ آبکنار بشیکتاش تبدیل گشت که در آن سلطان استراحت کرده و از مناظر لذت می‌برد. دلمه باغچه در ترکی به معنی "باغ پُر شده" است. و در بین سال‌های ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، به‌دستور سلطان عبدالمجید اول، سی‌و‌یکمین پادشاه عثمانی، این کاخ ساخته شد. پس از درگذشت عبدالمجید، جانشین او از دلمه باغچه به‌عنوان کاخ ثانوی استفاده می‌کرد
کاخ دولما باغچه در مساحت ۴۵ هزار متر مربع، و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزارمتر مربع بنا شد، و از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی به‌عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده ‌است. تا قبل از کاخ دولما باغچه، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین عثمانی بوده است. 

turkye

پس از سلطنت دو سلطان، خانوادۀ امپراتوری با سلطان محمدپنجم به دلمه باغچه نقل مکان کرده و تا زمان اعلان جمهوری در پایان جنگ آزادی در آن‌جا ماندند. پارلمان تصمیم گرفت از دلمه باغچه به‌عنوان کاخ ریاست جمهوری استفاده کند؛ بنابراین زمانی‌که آتاتورک به استانبول می‌آمد در این مکان اقامت می‌کرد، و مهمانان خارجی را به حضور می‌پذیرفت. آتاتورک در تاریخ 10 نوامبر 1938 در این کاخ درگذشت، و بعدها در سال 1952 دلمه باغچه به موزه تبدیل شد، و به همین دلیل تمامی ساعت‌های كاخ بر روی ۹:۰۵ متوقف هستند، زیرا وی در همین ساعت دیده از جهان فرو بست.

turkye

معماری کاخ دولما باغچه برگرفته از دوران باروک، روکوکو و نئوکلاسیک است به همراه ترکیبی از سنت‌های دورۀ امپراتوری عثمانی است. این کاخ  دارای 285 اتاق، 6 حمام، 46‌هال و 68 توالت است، و با ۶۰۰ متر سالن‌های بزرگ و با شکوه  که با ۵۶ ستون داخل آن و چلچراغ عظیم بلورین بوهمی ۵/۴ تُنی (چلچراغ این کاخ هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریای اول است)، و ۷۵۰ لامپ‌های زیبا نمونه‌ای از ‌شاهکار معماری سنتی در استانبول است، و برای گردشگران و توریست‌هایی که به تاریخ و تمدن عثمانی علاقه‌مند هستند مکان جذاب و به یاد ماندنی است. 

turk;ye

کاخ از سه بخش اصلی تشکیل شده: 
آپارتمان‌های اداری (Selamlik یا Mabeyn-i Hümayun)؛ 
سرسرای تشریفات (Muayede Salonu)؛ 
حرمسرای امپراتوری (Harem-i Hümayun). 
به غیر از کاخ اصلی، چندین ساختمان دیگر نیز در مجتمع قرار گرفته اند: آشپزخانه‌های سلطنتی، اتاق‌های ولیعهد، پادگان، اصطبل‌ها، داروخانه، آسیاب آرد، مرغداری، تولیدی شیشه، ریخته‌گری، گیاه‌خانه، گلخانه، کارگاه فرش، برج ساعت و غیره. با گذر سال‌ها، برخی از ساختمان‌های کوچک‌تر تخریب یا ویران شدند. دسترسی به باغ اصلی بخش اداری از طریق دو دروازۀ عظیم (امروزه، تنها یکی از آن‌ها باز است) امکان‌پذیر است؛ دروازۀ خزانه (Hazine Kapisi) و دروازۀ امپراتوری (Saltanat Kapisi). 

turkye

کاخ دُلماباغچه در محلۀ بشیکتاش در سمت اروپایی استانبول و در شرق تنگۀ بسفر واقع شده ‌است. و از سمت جنوب شرقی میدان تکسیم نیز می‌توانید کاخ را پیدا کنید. 
برای دیدن از این کاخ باید حدود ۲ ساعت وقت بگذارید. در هنگام بازدید از دلمه باغچه برای حفظ تمیزی آن، باید کفش‌های نایلونی آبی رنگی را به پا کنید. ساعات بازدید از کاخ 9 صبح الی 4 بعد از ظهراست و در تمام روز‌های هفته به جز روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، برای ورود عموم باز است. با توجه به محدودیت 1500 نفری روزانه از این کاخ، پیشنهاد می‌کنیم که برنامه بازدید از آن را در صبح برنامه‌ریزی کنید. 

 

کلیسای چورا (Chora Church)
چورا در زبان یونانی به معنای کشور است. کلیسای چورا استانبول، انگلیسی Chora Church، ترکی  Kariye Kilisesi  و یا موزۀ کاریه (Kariye Müzesi) یکی از بهترین نمونه‌های هنر موزاییک بیزانسی  است. امروزه این موزه در محلۀ کاریه، در نزدیکی دیوار‌های شهری ادیرنه کاپی (دروازۀ ادیرنه) بر فراز شاخ طلایی واقع شده است. این کلیسا در قرن 16، ابتدا کلیسایی مسیحی بود، پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمان‌ها به مسجد، و پس از جمهوری ترکیه در سال 1948، به موزه تبدیل گشت. 

turkye

کلیسا در اصل در اوائل قرن چهارم، خارج از اولین دیوار قسطنطنیه ساخته شد؛ چورا در یونانی به معنی حومۀ شهر می‌باشد. نام اصلی بنا «کلیسای ناجی مقدس در چورا (حومۀ شهر)» بود؛ در ابتدا زیارتگاهی کوچک واقع در خارج از شهر به شمار می‌رفت. این کلیسا بارها در زلزله‌ای آسیب دید، و تا چندین قرن به حال خود رها شد. برای اولین‌بار در قرن 11میلادی بازسازی شد، در قرن 12 دوباره پس از چند زلزله مرمت شد، و بار دیگر نیز در قرن 14میلادی بازسازی شد. پس از گسترش دیوار‌های شهر و مسکونی شدن این منطقه، محلۀ کلیسا داخل قسطنطنیه قرار گرفت. بیشتر موزاییک‌ها و طرح‌های آبرنگی که امروزه مورد تقدیر قرار می‌گیرند، در طول این مرمت به این کلیسا اضافه شده‌اند. یکی از زیباترین موزاییک‌های موزه، بر فراز درِ منتهی به سرسرای اصلی کلیسا واقع در هشتی (narthex) داخلی قرار گرفته و تئودور را در حال تقدیم ماکتی از کلیسا به مسیح به تصویر کشیده است. 

turkye

پس از فتح قسطنطنیه، عثمانی‌ها کلیسا را به مسجدی به نام مسجد کاریه (Kariye Camii) تبدیل کردند. به دلیل ممنوع بودن نمایش تصاویر در اسلام، موزاییک‌ها و طرح‌های آبرنگ با گچ پوشانده شدند، محرابی به بنا اضافه و مناره‌ای در خارج از کلیسا احداث گشت. 

turkye

پس از تبدیل ترکیه به جمهوری، متخصصان هنر بیزانس به استانبول آمدند تا روی مرمت بنا کار کرده و موزاییک‌ها و طرح‌های آبرنگ را پیدا کنند. در سال ۱۹۵۸ در‌های بنا به‌عنوان موزه بر روی عموم گشوده شد. 
امروزه کلیسای چورا شامل چهار واحد معماری اصلی است: سرسرای اصلی، سازۀ دو طبقه‌ای (به معنای فرعی) در ضلع شمالی، هشتی‌های داخلی و خارجی، و کلیسای کوچکی مختص به مقبره‌ها  نیز در جنوب این بنا است. 
در سال ۲۰۱۳ بازسازی بزرگ دیگری آغاز شد. این فرآیند که همچنان در جریان است در چندین مرحله صورت گرفته است.

turkye

ساعت بازدید از این مجموعۀ تاریخی، ساعت نه صبح تا هفت عصر به روی گردشگران  باز می‌باشد. 


موزۀ هنر ترکی و اسلامی ( Türk ve İslam Eserleri Müzesi)

این موزه به دستور ابراهیم‌پاشا (وزیر اعظم سلطان سلیمان) در سال ۱۵۲۴ میلادی ساخته شده است. این موزه ابتدا در سال 1914 در داروضیافه مسجد جامع سُلیمانیه تأسیس و در سال 1938 به مکان فعلی‌اش در بیزانتین هیپودِرم واقع در کاخ ابراهیم پاشا منتقل شد.

turkye

turkye

این مجموعه‌ها مربوط به دوره امویان، عباسیان، مملوکیان، سلجوقیان و عثمانیان بوده است، و شامل نمونه‌های قابل توجهی از خوش‌نویسی در جهان اسلام، کاشی و فرش شرقی (یکی از آن‌ فرش‌ها ساخت شهر Selçuk است که ۸۰۰ سال قدمت تاریخی دارد)، و همچنین مردم‌نگاری فرهنگ‌های مختلف ترکیه به خصوص عشایر می‌باشد؛ از نمونه‌های به‌خصوصی که در این موزه می‌توان به کمربند‌های مراسم خاکسپاری، اشیای جواهر نشان از قبیل شمعدان‌های تزئینی که سنگ‌های با ارزشی بروی آن‌ها کار شده، میزهای تحریر ساخته شده از مروارید، فنجان‌های مسی حکاکی شده، تاج‌های سلطنتی، لباس‌های سلطان ییلدیریم بِیازیت و سلطان سِلیم دوم، فرش‌های قفقازی و درب‌های حکاکی شده اشاره کرد. علاوه بر این‌ها قرآن‌های نفیس خطی، مینیاتورهای عثمانی و همچنین قانون‌های مربوط به سلاطین عثمانی و کلید کعبه از دیگر آثار و اشیای بی‌نظیر در این موزه هستند.

turkye

turkye

این موزه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های استانبول است که اگر به تاریخ عثمانی و هنر اسلامی علاقه دارید، بازدید از آن را به هیچ‌وجه نباید از دست بدهید. 

 

ایاصوفیۀ کوچک (Küçük Aya Sofya)
مسجد آیاصوفیه که به ترکی آن را کوچیک ایاصوفیا جامی می‌نامند، در فاصله 10 دقیقه‌ای از مسجد بلو (آبی) در محله سلطان احمد قرار دارد، و در دهۀ 530 به‌عنوان یک کلیسا برای امپراتور روم شرقی ژوستینین و همسرش تئودورا ساخته شده بود.

turkye

پادشاه ژوستینین قبل از این‌که ایاصوفیه را بسازد برای امتحان کردن ساختار و معماری مدّ نظرش، یک نمونۀ کوچک از آن را ساخت. نام اصلی این بنا کلیسای سنت سرژیوس و باخوس بود، اما به مرور زمان به‌دلیل شباهت به ایاصوفیه، نام جدیدی پیدا کرد، ایاصوفیۀ کوچک.
معماری این بنا مطابق با معماری آن دوره است و با گنبدی بزرگ مشابه مسجد ایاصوفیه است، و در حوالی سال 1500 زمانی که به مسجد تبدیل شد، ایاصوفیه کوچک نام گرفت. 

turkye

در ماه نوامبر سال 2007 بازسازی گسترده‌ای در داخل، خارج و سازه این بنا انجام شد، و حس دست‌نخورده بودنش پس از سال‌ها از بین رفت. داخل و خارج این مسجد با گچ و رنگ تازه تقریباً نو و جدید است. طراحی سبک عثمانی داخلش برای یک مسجد زیباست، ولی با آن‌چه که در دورۀ امپراتوری روم شرقی بوده است، متفاوت می‌باشد. هرچند برخی از جزئیات تزئینی قرن ششم این بنا باقی‌مانده است، اما به‌خوبی مرمت و بازسازی شده‌اند‌، و ارزش دیدن را دارند.

turkye

در دوران حکومت عثمانی، این کلیسا به مسجد تبدیل شده و امروزه هنوز هم به‌عنوان مسجد مورد استفاده قرار می‌گیرد. 


turkye

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/1R

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.