راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

جاذبه‌های گردشگری استانبول (قسمت دوم)

میدان هیپودروم (Hippodrome)

turkye

هیپودروم قسطنطنیه (واژۀ یونانی است)، یک میدان رو باز بود که مرکز ورزش و فعالیت‌های اجتماعی شهر قسطنطنیه، پایتخت (امپراتوری روم شرقی) به‌شمار می‌رفت. امروزی این هیپودروم بخشی از میدان سلطان احمد شهر استانبول در ترکیه است و تنها بخش‌هایی از سازۀ اولیه باقی مانده‌است.
هیپودروم واژه‌ای یونانی است که از دو بخش هیپو به معنای اسب، و دروم به معنای میدان تشکیل شده است. به‌همین دلیل گاهی در ترکی به آن آت‌میدانی - میدان اسب - گفته می‌شود. مسابقات اسب‌دوانی و ارابه‌رانی در عصر هلنیستی، دوران روم باستان، و بیزانتین مسابقات اسب‌دوانی و ارابه‌رانی تفریح محبوب یونانی‌ها بودند و هیپودروم‌ها از ویژگی‌های مشترک شهرهای یونانی به‌شمار می‌رفتند.
گرچه نشانه‌ای از روزگار اوج قسطنطنیه - استانبول امروزی - به عنوان پایتخت امپراتوری بیزانس بود، اما در حقیقت هیپودروم استانبول سالخورده‌تر از این امپراتوری است. ساخت هیپودروم به دستور (سپتیموس سوروس) در سال ۲۰۳ میلادی آغاز شده و در سال ۳۳۰ میلادی در زمان (کنستانتین کبیر) به پایان رسیده است. 
این مجموعه، یک مرکز عمومی در زمان بیزانس بوده و بازی‌های بزرگ، مسابقات مختلف و حتی نبردهای جناحی در آن انجام می‌‌شده است. به گفتۀ مورخین، هیپودروم ساخته کنستانتین با حدود 450 متر طول و 130 متر عرض، ظرفیت کافی برای 100 هزار تماشاگر را داشته است.

turkye

این میدان U شکل، ‌طوری ساخته شده بوده که اتاق مخصوص امپراتور -کاتیسما - در انتهای شرقی آن قرار داشته است. امپراتور و خانوادۀ سلطنتی تنها کسانی بودند که می‌توانستند با عبور از گذرگاه مخصوص از کاخ بزرگ خود مستقیم به میدان هیپودروم آمده، و در اتاق مخصوص خود مستقر شوند. 
در طول دوران امپراتوری بیزانس، میدان هیپودروم مرکز زندگی اجتماعی شهر بود. با فتح قسطنطنیه  (استانبول) توسط نیروهای ترک و تبدیل آن به پایتخت امپراتوری عثمانی، هیپودروم رو به نابودی و ویرانی رفت. سلاطین عثمانی، هیچ علاقه‌ای به مسابقات ورزشی رومیان نداشتند، و همین باعث شد که در طی قرون، هیپودروم باشکوه به ویرانه‌ای در استانبول تبدیل شود. امروزه چیز زیادی از این بنا برای دیدن باقی نمانده، و فقط بخش‌هایی از دیوارهای بخش جنوبی هنوز پابرجاست؛ البته در منطقه‌ای که At Meydanı نام دارد و این هیپودروم در آن واقع شده، بناهای تاریخی زیادی به‌جا مانده است؛ از جمله یک فواره در بخش شمال‌غربی که توسط ویلیام دوم، پادشاه آلمان در سال ۱۸۹۸ به پادشاه عثمانی هدیه شده است. 

turkye

از دیگر آثار تاریخی این مجموعه می‌‌توان به ابلیسک مصری اشاره کرد؛ همچنین ستون مار که از دهلی توسط کنستانتیمن به این مکان منتقل شده، و یک ابلیسک سنگی که در اصل پوششی برنزی و طلاکاری شده داشته که در سال ۱۲۰۴ توسط سربازان حاضر در جنگ صلیبی دزدیده شده است. 

... و اما برای رفتن به میدان زیبا و توریستی هیپودروم می‌توانید از خطوط تراموا استفاده کنید، که نزدیک‌ترین ایستگاه تراموا به هیپودروم، ایستگاه چمبرلی تاش(Çemberlitaş) است و تنها 300 متر با آن فاصله دارد، و همچنین هیپودروم با ایستگاه مترو نیز فاصله بیشتری دارد. ایستگاه متروی جان کورتاران (Cankurtaran) با یک‌کیلومتر فاصله نسبت به این میدان واقع شده است، و ایستگاه کومکاپی (Komkapi) یکی‌دیگر از نزدیک‌ترین ایستگاه‌های متروی استانبول به هیپودروم است که 1400 متر با آن فاصله دارد.


موزۀ باستان‌شناسی استانبول

turkye

موزۀ باستان‌شناسی استانبول (İstanbul Arkeoloji Müzesi)، بزرگ‌ترین موزۀ باستان‌شناسی در ترکیه و یکی از مجموعه‌های بی‌نظیر و غنی از آثار و صنایع دستی به‌جا مانده جهان است که دارای بیش از یک‌میلیون شیئی مربوط به تمام دوره‌های تمدن بشری است. تمام آثار در این موزه، هم از نظر تاریخی و هم از نظر مکانی، بسیار متنوع هستند. سه ساختمان در این مجموعه موزه قرار دارند که یکی موزۀ باستان‌شناسی، دیگری موزۀ شرق باستان و سومی موزۀ هنر اسلامی است.

این موزه در بخش اروپایی استانبول و در همسایگی کاخ توپکاپی و پارک گلخانه، و در محلۀ سلطان احمد قرار دارد، که توسط موزه‌ها و مکان‌های تاریخی دیگر و همچنین هتل‌ها احاطه شده است. برای گردشگرانی که وقت کافی برای بازدید از همه اماکن تاریخی و باستانی استانبول و ترکیه را ندارند، موزه‌های باستان‌شناسی استانبول نعمت بزرگی است! در این موزه می‌توانید فهرستی کامل و بی‌نقص از آثار تاریخی و هنری دورۀ باستان، دورۀ اسلامی، به‌ویژه امپراتوری عثمانی و شرق باستان را ببینید.

turkye

موزۀ باستان‌شناسی استانبول در سال 1811 میلادی به وسیلۀ عثمان حمدی بی‌بنا نهاده شد، و در سال 1908 بازسازی شده است. معماری شگفت‌انگیز موزۀ باستان‌شناسی استانبول از تابوت زنان عزادار و تابوت اسکندر، که هر دو از شگفتی‌های موزه هستند نشانی دارد. در طبقه دوم این موزه آثار آناتولی، بین‌النهرین، مصر و عربی در معرض نمایش قرار دارد. ستون پادشاه اکد نارامسین، تفاهم‌نامه قادس و مجسمۀ زنجیرلی از آثار بسیار نادر و نفیس این موزه هستند. در این موزه آرشیو تابلت و همچنین 75000 نوشته میخی نگهداری می‌شود.

turkye

این موزه از ساعت 9 صبح تا 7 عصر برای بازدید عموم باز است. شما می‌توانید از انواع وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو، اتوبوس و تراموا برای رسیدن به این موزه بهره ببرید. همپنین برای رسیدن به موزۀ باستان‌شناسی می‌توانید سوار تراموای کاباتاش زیتین بورنو شوید و در ایستگاه گلخانه پیاده شوید و به آسانی به این موزه بروید.

 

بازار بزرگ استانبول

turkye

بازار بزرگ استانبول یا گرند بازار استانبول یکی از بازارهای استانبول می‌باشد که بسیار پُرطرفدار است، و گردشگران زیادی را به‌صورت سالانه به سمت خود می‌کشاند. بازار بزرگ استانبول که بازاری سرپوشیده است به زبان ترکی کاپالی چارشی - به معنای بازار سرپوشیده - نامیده می‌‌شود. گرند بازار استانبول در قرن 15 میلادی (سال 1461) به دستور سلطان محمد ساخته شده است.
گردشگرانی که دوست دارند خرید کرده، و از آثار تاریخی دیدن کنند و موزه‌های مختلف را ببینند، در این بازار بزرگ، هر سه مورد را هم‌زمان و یک‌جا می‌‌توانید ببینید. این بازار جایی است که حتماً همۀ گردشگران استانبول برای یک‌بار هم که شده به آن سر می‌‌زنند. این بازار بزرگ سرپوشیده در حقیقت اولین مرکز خرید دنیا است، وسعتی برابر با یک محلۀ بزرگ دارد و با دیوارهای ضخیم احاطه شده است. بازار بین دو مسجد Nure Osmanıye و Beyazıt قرار گرفته است. مسجد Beyazıt بین سال‌های ۱۴۹۸ تا ۱۵۰۵ ساخته شده و معماری آن از ایاصوفیه الهام گرفته است. 

turkye

بازار بزرگ استانبول بیش از 3500 مغازه وجود دارد که در زمینی به مساحت 45 هزار متر مربع گسترانیده شده است، و ۱۱ دروازۀ ورودی دارد، و نیز بیش از بیست‌هزار نفر مشغول به کار می‌باشند و بازار در تمامی فصولی سال مشتریان پُر تعدادی را دارا می‌باشد. غرفه‌ها و مغازه‌های متعدد در اطراف راهروهای باریک قرار گرفته‌اند، و هرچه که از صنایع دستی و سوغات تصور کنید می‌‌توانید در این غرفه‌ها و مغازه‌ها پیدا کنید. هر کسب‌و‌کاری، بخش مخصوص به خود دارد، بنابراین پیدا کردن محصول مورد نظرتان از بین این همه مغازه و غرفه به‌سادگی امکان‌پذیر است، و همچنین علاوه بر محصولات کشور ترکیه، محصولاتی از ایران نظیر زعفران و قالی ابریشم نیز ارائه می‌گردد که بسیار هم مورد استقبال قرار می‌گیرد و مشتریان خاص خود را دارد.

turkye

بهتر است خیلی سریع، لیستی از چیزهایی که لازم دارید را تهیه کنید، چون در این‌جا میلیون‌ها جنس عجیب و غریب، و معمولی برای خریدن وجود دارند. خیابان‌ها هم طبق اجناسی که می‌فروشند، دسته‌بندی شده‌اند که تاریخ این دسته‌بندی به زمان حکومت عثمانی برمی‌گردد. مغازه‌های محلی هم در گرند بازار استانبول دیده می‌شوند و می‌توانید از آن‌ها لوازم منزل بخرید و متأسفانه اجناس بنجل هم در این‌جا فراوان دیده می‌شود.
باید صبور باشید، وقتی بار‌ها و بارها فروشنده‌ها از شما تقاضای خرید چیزی را دارند کافی است به راه‌تان ادامه دهید. اگر چیزی که دوست دارید را پیدا کردید، حتماً چونه بزنید، در غیر این‌صورت سرتان کلاه می‌رود. معمولاً مغازه دارهای بازار بزرگ استانبول، انتظار دارند شما چانه بزنید و قیمت را کم کنید به همین‌خاطر در ابتدا قیمت بالایی را به شما می‌گویند. این‌که هر قیمتی که فروشنده گفت را تا پنجاه درصد می‌توانید پایین بیاورید، خیلی طبیعی است. 

turkye

اگر تمام مدت می‌خواهید موقعیت‌تان را بدانید یک نقشه از بازار بزرگ استانبول وجود دارد که می‌توانید آن را تهیه کنید، ولی متأسفانه راه رفتن در اطراف این بازار با یک نقشه، باعث جلب توجه می‌شود. محال است که در گرند بازار گم شوید، چون همه‌جا علائمی وجود دارد که راه را به شما نشان می‌دهند و با این علائم چیزها و جاهای زیادی را کشف خواهید کرد.
این بازار یکشنبه‌ها تعطیل است، اما روز‌های دیگر از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است. هر سال 29 اکتبر که بانک‌ها تعطیل‌اند، این بازار هم تعطیل است. باید ساعت کار بازار را در جشن‌ها و اعیاد مذهبی فطر و قربان، چک کنید (که هر سال تاریخ‌شان با سال قبل فرق می‌کند). 
بازار بزرگ استانبول در ناحیۀ بیازیت - نزدیکی سلطان احمد - و نزدیکی میدان بایزید استانبول واقع شده و درب اصلی آن در مجاورت درب اصلی دانشگاه استانبول قرار دارد. از متصدی هتل مسیر اتوبوس‌های این مسیر را بپرسید. اگر در نواحی فاتیح، امینون، تکسیم، سلطان احمد و یا بی‌اغلو اقامت دارید پیاده می‌توانید به بازار بزرگ بروید. از گوگل‌مپ هم می‌توانید برای پیدا کردن مسیر رفتن‌تان از هتل به گرند بازار استفاده کنید که بهترین مسیر را به شما نشان می‌دهد.


مسجد سلیمانیه

turkye

مسجد سلیمانیه مسجد سلیمانیه استانبول (Süleymaniye Mosque) از مسجدهای جامع این شهر است که بر فراز تپه‌ای مشرف به منطقۀ سلطان احمد واقع شده و یکی از متمایزترین و زیباترین نمادها و بناهای تاریخی استانبول است. این مسجد برای سلیمان محتشم و توسط معمار مشهور عثمانی خواجه معمار سنان آغاز (بین سال‌های ۱۵۴۹ تا ۱۵۷۵) ساخت شده، بنا در سال ۱۵۵۰ آغاز شد و ۳۵۰۰ صنعتگری که روی آن کار می‌‌کردند مأموریت خود را طی ۷ سال به اتمام رسانیدند. 

turkye

در مسجد سلیمانیه استانبول، عناصر معماری اسلامی و بیزانسی ترکیب شده‌اند. این بنا مناره‌های بلند و باریک را در سبک کلیسای بیزانسی ایاصوفیه، با ساختمان‌هایی دارای گنبدهای بزرگ که با نیم‌گنبد مستحکم شده‌اند، ترکیب شده‌ است. طراحی سلیمانیه نمایشگر تصور سلطان سلیمان از خودش به عنوان "سلیمان دوم" است. این حقیقت به قبة‌الصخرة که بر مکان معبد سلیمان بنا شده و مباهات ژوستنین هنگام تکمیل ساخت ایاصوفیه -"سلیمان! من از تو پیشی گرفته‌ام!" - اشاره دارد. مسجد بر تپه سوم استانبول واقع شده ‌است و دومین مسجد بزرگ شهر است. با این وجود، سلیمانیه از الگوی اصلیش، ایا صوفیه کوچک‌تر است.

turkye

فضای داخلی این مسجد، زیر یک گنبد بزرگ ۵۳ متری به زیبایی تزیین شده است، و به‌خاطر هماهنگی در اندازه‌ها و موزون و متناسب بودن بخش‌های مختلف، بسیار چشم‌گیر است. بیرون مسجد، یک باغ آرام وجود دارد که بخشی از آن به‌عنوان آرامستان مورد استفاده قرار گرفته است. در این آرامستان، مقبرۀ سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان، دخترش (مهرماه سلطان)، و نیز آرامگاه‌های سلیمان دوم و احمد دوم قرار دارد.
بر پایۀ رسم آن دوره این مسجد دارای ساختمان‌های جنبی مانند مدرسه و حمام و کتابخانه و کاروانسرا و بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز بوده‌ است. این‌گونه ساختمان‌های جنبی را «کلیۀ مسجد» - به ترکی عثمانی «جامی کولیه‌سی» - می‌‌نامیدند.

turkye

همانند دیگر بناهای تاریخی واقع در استانبول، این مسجد نیز بلایای بسیاری را متحمل شده است. در سال 1660، آتش گریبانگیر مسجد شد و پس از آن سلطان محمد چهارم دستور مرمت آن را داد. در سال 1766 بخشی از گنبد در زلزله فرو ریخت و در اواسط قرن 19 نوسازی‌های لازم در آن بخش انجام شد. طی جنگ جهانی اول، مسجد بار دیگر آتش گرفت؛ از حیاط به عنوان انبار اسلحه استفاده شده بود و برخی از مهمات آتش گرفتند. مسجد بار دیگر در سال 1956 مرمت شد و از سال 2008 تحت تعمیرات بیشتری قرار گرفته است.
بهترین راه رسیدن به مسجد سلیمانیه از طریق خیابان پروفسور صدیق سامی اونار، در حومۀ بازار می‌باشد. 

 

بازار ادویه (Mısır Çarşısı)

turkye

بازار ادویه یا بازار مصری‌ها (به زبان ترکی Mısır Carsisi میصیر چاریشی می‌گویند)، که در سال 1660 در میدان امینونو، در محلۀ «فاتیح» استانبول ساخته شده است، و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سنتی این شهر است. این بازار بعد از بازار بزرگ استانبول، بزرگ‌ترین مجموعۀ سرپوشیدۀ استانبول است. محصولات از داخل و خارج از سرزمین عثمانی‌ها وارد این بندر شده و به جاهای دیگر هم با کشتی صادر می‌شد. در این بازار، عطرها و طعم‌ها در هم ادغام می‌شود. 
نام «میصیر» یا همان مصر به این دلیل انتخاب شده است که بازار با بودجۀ مالیات‌های دریافتی از مصر ساخته شده است. کاروان قاهره هر ساله انواع ادویه‌جات را با خود به استانبول می‌آورد، چون استانبول در مسیر تجارت میان شرق و اروپا واقع شده بود. با این‌حال در گذر زمان، بازدیدکنندگان خارجی استانبول این بازار را بازار ادویه نامیده‌اند، چون اکثر تجارت و خریدوفروش ادویه در استانبول در این بازار انجام می‌شود.

turkye

نزدیکی این بازار به بندری پُر رفت‌وآمد و شلوغ، آن را به مکانی ایده‌آل برای تجارت تبدیل کرده است. گفته می‌شود که این بازار یکی از چندین سازه‌ای است که بخشی از درآمد آن صرف حفظ مسجد «ینی والده» شده است. ورودی اصلی بازار ادویه از سمت مسجد جدید -New Mosque - در امینونو در منطقۀ تاریخی استانبول، از طاق‌های آجری است که کبوترها به صورت دسته‌جمعی آن‌جا جمع می‌شوند. بازار به شکل L است و هنگام ورود بوی ادویه‌ها و خوراکی‌های خوشمزه وجودتان را فرا می‌گیرد. 
امروزه نیز در این بازار مغازه‌ها به خریدوفروش ادویه مشغول‌اند، اما به دلیل حضور گردشگران، در برخی از قسمت‌های آن تاجران زیادی به فروش راحت‌الحلقوم و دیگر شیرینی‌های سنتی ترکی هم می‌پردازند. در این بازار می‌توانید بهترین ادویه‌جات، شیرینی‌های سنتی، خشکبار، خاویار، پنیر ترکی، آجیل، موم عسل، چای و قهوه را پیدا کنید. اگرچه بازار ادویۀ استانبول بسیار شلوغ است، اما همۀ آن‌ها گردشگر نیستند. مردم محلی استانبول برای خرید به مراکز خرید قدیمی و تاریخی می‌روند. علاوه بر تمام خوراکی‌هایی که ذکر شد، شما می‌توانید حوله، دمپایی، سبد و قوتی‌های عجیب‌وغریب می‌توانید پیدا کنید. 

turkye

امروزه در این بازار ۸۵ مغازه وجود دارد و در تمام ایام هفته به جز یکشنبه‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۷ عصر آماده خدمت‌‌رسانی به مشتریان و گردشگران حضور دارند. روزهای یکشنبه هم می‌توانید از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر سری به آن بزنید. بازار ادویه در تعطیلات عمومی و مذهبی بسته است. 

فراموش نکنید که به کافی‌شاپ «Kurukahveci Mehmet Efendi» هم سر بزنید، این کافی‌شاپ مشهور بیش از ۱۰۰ سال است که با دانه‌های قهوه‌های خود - این مغازه برند مخصوص خود را در قهوه دارد - نیاز مردم محلی به قهوه را تأمین می‌کند.
اگر هم عاشق گل یا پرنده هستید، می‌توانید سری به بازار روبازی که میان بازار ادویه و مسجد جدید قرار دارد، بزنید. در این بازار انواع گل، گیاه، دانه و انواع پرندگان به فروش می‌رسد.

turkye

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/ZJ

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.