راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

آن‌چه که در طول سفر به استانبول باید بدانید(قسمت دوم)

خرید در استانبول
یکی از لذت‌های سفر به ترکیه خرید است. استانبول مراکز خرید زیاد و متنوعی دارد. تعدادی از معروف‌ترین آن‌ها در لیست خود یادداشت کنید. توجه داشته باشید که ساعت کار مراکز خرید از 10 صبح تا 10 شب است. 
بهتر است از منطقۀ تکسیم برای خریدهای خود استفاده کنید. در استانبول و شهرهای دیگر ترکیه هزینۀ پوشاک، کیف و کفش بسیار پایین می‌باشد، اما وسایل برقی همچون تلفن همراه گران‌تر از ایران است. برای خرید کردن در ترکیه، از بازارهای رنگارنگ و تودرتوی استانبول، جایی بهتر پیدا نمی‌کنید. مهم‌ترین سوغات استانبول، فرش‌ها و قالی‌های ترکی‌اند؛ همچنین انواع صنایع دستی، سفالینه‌ها، ظروف مسی و برنجی، قلیان و پارچه نیز طرفداران زیادی دارد. 
از مهم‌ترین مراکز خرید در استانبول: بی‌اوغلو ایش مرکزی(تکسیم)، ترکوز پاساژ (تکسیم)، پاساژ سینان (در چهارراه بشیکتاش)، سه‌شنبه‌بازار (در منطقۀ کادیکوی)، اوپرا اونور پاساژ (کادیکوی)، استانبول مال و بسیاری دیگر است. 
بازار بزرگ استانبول بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده دنیا می‌باشد که 4500 فروشگاه دارد و روزانه 250 تا 400 هزار نفر از آن بازدید می‌کنند. رفتن به این بازار را نیز پیشنهاد می‌کنیم. در فروشگاه‌های بزرگ می‌توان لباس‌های زنانه و مردانه، کت‌های چرم با قیمت مناسب پیدا کنید. 

turkye

turkye

 

کدام هتل یا فرودگاه؟
شهر استانبول دارای دو فرودگاه می‌باشد که یکی از آن‌ها آتاترک که در شهر و در منطقه اروپا است و فاصله چندانی به هتل‌های شهر ندارد، اما فرودگاه دیگر استانبول در منطقۀ آسیا بوده و فاصلۀ نسبتاً دوری با قسمت اروپایی شهر دارد، و هزینۀ حمل‌ونقل از این فرودگاه به منطقۀ اروپا زیاد است. بنابراین توصیه می‌کنیم هتل خود را نزدیک فرودگاه مورد نظرتان تهیه کنید. در ضمن هتل‌های استانبول در مقایسه با هتل‌های شهرهای دیگر ترکیه وکشورهای دیگر از نظر سطح کیفیت پایین‌تر بوده و ستاره‌بندی این هتل‌ها در اغلب موارد استاندارد نیست، بنابراین تا جایی که می‌شود از هتل‌های 4 ستاره استفاده نماید. 
اکثر هتل‌های استانبول در دو منطقه بی‌اوغلو (تکسیم) و فاتح (سلطان احمد) قرار دارند، چون اکثریت مراکز دیدنی و جاذبه‌های استانبول هم در همین دو ناحیه قرار داره.
اگر در منطقه بی‌اوغلو (تکسیم) هتل بگیرید، در نزدیکی خیابان استقلال، میدان تکسیم، برج گالاتا و اسکله کاباتاش خواهید بود. اگر در منطقه فاتح (سلطان احمد) هتل بگیرید در نزدیکی موزه ایاصوفیه، مسجد آبی، کاخ توپکاپی، مسجد احمد سلطان، آب انبار بازیلیکا سیسترن، بازار بزرگ و اسکله امینونو خواهید بود. 
به نظر منطقۀ بی‌اوغلو برای انتخاب هتل (نسبت به فاتح) مناسب‌‌تر است، زیرا هم فاصلۀ زمانی کمتری تا موزه‌ها و مکان‌های دیدنی دارد، و هم این‌که در شب‌ها و زمانی که هوا تاریک می‌شود به مراتب شلوغ‌تر و سرزنده‌تر از منطقۀ فاتح است، و این خودش باعث بالاتر رفتن امنیت این منطقه در شب‌ها می‌شود. علاوه بر اون واقعاً حیف است که شب‌های خیابان استقلال رو از دست بدهید.
در ضمن اکثر هتل‌ها فقط صبحانه سرو می‌کنند و چون هزینۀ غذا در استانبول مناسب می‌باشد، می‌توانید در حین گشت وگزار هر وعدۀ غذا را بین 5 تا 15لیر تهیه کنید. در رستوران‌های ارزان، دادن چند سکه به‌عنوان انعام کافی است، اما در رستوران‌های متوسط با وجود این‌که انعام اجباری نیست، 5% از نرخ غذا برای انعام و در رستوران‌های گران معمولاً 10% از نرخ غذا به‌عنوان انعام مناسب است. به خاطر داشته باشید که حتماً هنگام ورود به هتل مواد غذایی رایگان و غیررایگان اتاق خود را بپرسید به‌دلیل آن‌که بعضی از آن‌ها چندین‌برابر قیمت بیرون آن برای‌تان تمام می‌شود. 

turkye

turkye

turkye

 

تبدیل پول در استانبول
واحدپول ترکیه لیر است که حدوداً 1830 تومان (نرخ فعلی) کشور ما است. اگر می‌خواهید همراه خود دلار به‌جای لیر ببرید، در استانبول صرافی‌های زیادی در تمام خیابان‌ها وجود دارد و به‌راحتی می‌توان پول خود را تبدیل کنید. فقط باید دانست که بعضی از صرافی‌ها پول تقلبی می‌دهند. به قیمت‌ها توجه کنید، خصوصاً اگر قسمت نقره‌ای پول خیلی شفاف بود، به اصل بودن آن شک کنید. 

turkye

 

توصیه‌های بهداشتی
برای رفتن به استانبول حتماً خود را بیمه کنید و اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید به اندازۀ نیاز و با نسخۀ پزشک همراه خود داشته باشید. چون در استانبول هزینۀ درمان و دارو بسیار بالا است، و برای‌تان گران تمام می‌شود؛ همچنین باید بدانید که در استانبول از آب‌های لوله‌کشی برای آشامیدن نباید استفاده کنید. 

 

تاکسی در استانبول
هزینه‌های حمل ونقل در استانبول نسبتاً بالا می‌باشد شما می‌توانید برای تمامی اماکنی که قصد رفتن به آن‌جا را دارید از وسایل عمومی با هزینه خیلی کم استفاده کنید. تاکسی‌های استانبول به صورت دربستی و بر حسب مسافت طی شده کرایه می‌گیرند، پس حتماً اعلام کنید از تاکسی‌متر استفاده کند و بهتر است قبل از سوار شدن در مورد کرایه توافق کنید. طی کردن در مورد هزینۀ هرچیز در ترکیه امری عادی است. لازم به ذکر است که کرایه تاکسی در شب 50% افزایش پیدا می‌کند. 

turkye

 

تفریح در استانبول
برای تفریح در استانبول توصیه می‌شود که بعضی از اماکن تفریحی استانبول را از تورلیدر بپرسید چون بعضی از آن‌ها مسافت زیاد تا شهر دارند و به صرفه نمی‌باشند که خودتان به آن‌جا بروید، اما بهتر است برای رفتن به اماکن تفریحی از تورلیدر استفاده نکنید چون هزینه‌ای 4-5 برابر بیشتر از حالتی که خودتان بروید برای‌تان دارد. در اطراف مسجد سلطان‌احمد کلاهبردارانی هستند که خود را به‌عنوان راهنمای مسجد معرفی می‌کنند و اطلاعاتی در مورد تاریخچۀ مسجد و آداب رسوم اسلامی به شما می‌دهند و در آخر از شما مبلغی دریافت می‌کنند، در حالی‌که راهنماهای داخل مسجد رایگان هستند. هنگام بازدید از مساجد باید لباس ساده بپوشید و بازدیدکنندگان کفش‌های خود را درآورند، و همچنین بانوان حجاب خود را رعایت کنند. به دلیل ترافیک زیاد، رانندگی بی‌دقت و کمبود پارکینگ، بهتر است در استانبول خودرو اجاره نکنید و برای رفتن به سلطان‌احمد و بیوگلو، از وسایل عمومی و مقداری پیاده‌روی استفاده کنید؛ همچنین برای رفتن به بسفر و اورتاکوی از اتوبوس و برای رفتن از بخش اروپایی به آسیایی از کشتی استفاده کنید. لازم به ذکر است بهترین راه برای رفتن به فروشگاه‌های مناطق نیزانتاسی، اتیلیر و لونت، مترو است. 

turkye

 

پلیس استانبول
استانبول بخشی به اسم پلیس گردشگری دارد که تمامی امور مربوط به گم شدن و سرقت پاسپورت یا هر جرم دیگری که گردشگران بگویند را پیگیری می‌کنند. این پلیس گردشگری در مسجد سلطان‌احمد دفتر دارند و کارکنان آن به زبان‌های مختلف صحبت می‌کنند. باید بدانید شهر‌های ترکیه قوانین سفت و سختی در زمینۀ مصرف، حمل‌و‌فروش مواد مخدر دارد و متخلفان را جریمه‌های سنگین یا حبس از 4 تا 24 سال می‌کند. 

 

ارتباط با ایران
در تور استانبول برای برقراری ارتباط با ایران بهتر است از موبایل خودتان چه ایرانسل یا همراه اول استفاده نکنید چون هزینه آن زیاد می‌شود. بهترین راه استفاده از سیم کارت‌های اعتباری ترکیه می‌باشد که حدوداً 15 دلار (تعرفه تغییر کرده است) قیمت دارد. 

استفاده از تلفن همراه هوشمند
ظهور تلفن‌های همراه هوشمند در این چند سال اخیر توانسته خیلی مسائل رو برای‌مان راحت کند. قبل از سفرتان تعدادی اپلیکیشن کاربردی را برای گشت‌و‌گذار بهتر و سریع‌تر بر روی گوشی خود نصب کنید، اما از آن‌جاکه تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن برای گردشگری در استانبول وجود دارد و انتخاب بهترین آن‌ها شاید سخت باشد، تعدادی از کاربردی‌ترین‌ این اپلیکیشن‌ها رو خدمت‌تان معرفی می‌کنیم. 

Trafi
با اپلیکیشن Trafi می‌توانید مسیر‌ها، ساعات حرکت و ایستگاه‌های تمامی خطوط مترو، تراموا، اتوبوس، کشتی‌رانی رو مشاهده کنید، البته این اپلیکیشن برای شهرهای زیادی کاربرد دارد که یکی از آن‌‌ها استانبول است و واقعاً کار راه‌انداز است. 

Google Maps
این اپلیکیشن که معرف حضور اکثر افراد هست، معروف‌ترین اپلیکیشن مسیریابی است که البته در حالت کلی نیاز به اینترنت دارد، اما برای این‌که بتوانید بدون اینترنت و در حالت Offline هم به نقشه‌های این برنامه دسترسی داشته باشید، از قسمت Offline Maps گزینه Select your own map رو بزنید و نقشه رو ببرید روی شهر استانبول و اون رو دانلود کنید. در صورتی که دانلودتون به 100درصد نرسید باید آی‌پی خود را رو به کشوری غیر از ایران تغییر بدهید. لازم به توضیحه که در این اپلیکیشن در حالت آفلاین می‌توانید نقشه شهر رو ببینید و با استفاده از GPS موقعیت خودتان را پیدا کنید، اما نمی‌توانید مسیریابی در حالت پیاده و وسایل نقلیۀ عمومی رو استفاده کنید. 

turkye

Yandex Metro
اپلیکیشن مترو، نقشۀ مترو استانبول به همراه مسیریابی آفلاین است که کار کردن با آن خیلی راحت است و می‌تواند خیلی مؤثر باشد. 

Istanbul
در اپلیکیشن Istanbul، پس از دانلود و نصب، می‌تونید نقشۀ شهر و اطلاعات آن را دانلود کنید و بعد از آن دیگر به صورت آفلاین به آن‌ها دسترسی دارید. در این اپلیکیشن شما به مکان‌های دیدنی استانبول، اطلاعات در رابطه با این مکان‌ها نقشه این شهر و همچنین موقعیت مکان‌های دیدنی و معروف روی نقشه دسترسی داشته باشید. 
در ضمن اینترنت تقریباً همه هتل‌ها اینترنت Wifi رایگان است، و در طول اقامت‌تان در هتل می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که احساس می‌کنید که در خارج از هتل هم به اینترنت احتیاج دارید، می‌توانید سیم کارت turkcell با بستۀ اینترنتی از آن‌جا خریداری کنید که چیزی در حدود 100 الی 150 لیر هزینه داره.
ولی با اپلیکیشن‌هایی که توضیح داده شد، برای مسیریابی و اطلاعات دیگر سفر کافی است. در رابطه با رومینگ هم مطلع باشید که اصلاً به صرفه نیست و در صورت استفاده از رومینگ، برای هر دقیقه مکالمه (چه شما تماس بگیرید، چه با شما تماس بگیرند) اصلاً مقرون به صرفه نیست.

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/XW

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.