راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

دانستنی‌های کوتاه و جالب شهر استانبول

* استانبول تنها شهری در جهان است که میان دو قاره قرار گرفته است.
* استانبول در گذشته چند اسم مختلف به نام‌های: بیزانس، قسطنطنیه، استامبول، و تساریگراد داشته است.
* استانبول با جمعیتی حدود 14 میلیون و 700 هزار نفر(آمار سال 2016)، یکی از پُرجمعیت‌ترین تراکم‌های شهری اروپا است و اگر بخواهیم نسبت وسعت شهر و جمعیت را در نظر بگیریم، استانبول به پُرجمعیت‌ترین شهر دنیا تبدیل می‌شود.

turkye

* استانبول در گذشته پایتخت ۳ امپراطوری بزرگ روم، عثمانی و بیزانس بود.

* طبق نتایج مطالعات «شاخص جهانی مستر کارت» در مورد مقاصد گردشگری جهان، استانبول یکی از مقاصد برتر گردشگری جهان است که به‌سرعت رشد بیشتری هم می‌کند.
* استانبول توسط دریا احاطه شده و رود شهری «بسفر» از میان شهر می‌گذرد. در قسمت اروپایی شهر کاخ‌ها، ویلاها و پارک‌های بسیار زیبا و مجلل وجود دارد، اما در قسمت آسیایی خانه‌های در محله‌های مسکونی قدیمی و دوست‌داشتنی قرار دارند.
* «سلطان احمد» یا «شهر قدیمی» جایی است که بیشترین آثار تاریخی معروف استانبول در آن قرار دارد.
* مسجد «ایاصوفیه» به‌عنوان یک کلیسای جامع در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شد، و بعد از سال ۱۴۵۳ در دوران حکومت عثمانی‌ها به‌عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۳۵، بعد از تأسیس کشور نوین ترکیه این مسجد به موزه تبدیل شد. در سال ۱۵۲۰ میلادی و قبل از اتمام کلیسای جامع «سویل»، ایاصوفیه به مدت ۹۰۰ سال بزرگ‌ترین کلیسای جهان بود. این مکان هر ساله حدود ۳ میلیون گردشگر جذب می‌کند.
* رودخانۀ شهری «شاخ طلایی»(The Golden Horn) جایی است که قسمت اروپایی استانبول را از قسمت آسیایی آن جدا می‌کند.
* ‌سومین متروی قدیمی جهان با ۵۷۳ متر طول، در استانبول قرار دارد. این خط در سال ۱۸۷۵ ساخته شد. اولین مترو در سال ۱۸۶۳ در لندن، و دومین مترو در سال ۱۸۶۸ در نیویورک ساخته شده است.
* بازار بزرگ استانبول کار خود را از سال ۱۴۶۱ میلادی شروع کرده است و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیدۀ جهان است که ۶۰ راسته، و ۵ هزار مغازه دارد. در روز حدود ۲۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزارنفر از این بازار بازدید می‌کنند.

turkye

* رستوران‌های تاریخی غذاهای دریایی استانبول شهرت جهانی دارند. محلۀ «Kumkapı» که در امتداد سواحل دریای مرمره قرار دارد، به‌تنهایی ۵۰ رستوران ماهی را در خود جای داده است. علاوه‌ بر آن بسیاری از رستوران‌های این شهر در سواحل «تنگۀ بسفر» قرار گرفته‌اند.
* برخی از قدیمی‌ترین باشگاه‌های ورزشی ترکیه در استانبول قرار دارند که می‌توان به باشگاه فوتبال «بشیکتاش» اشاره کرد که در سال ۱۹۰۳ به‌عنوان اولین و تنها باشگاه ترکیه تأسیس شد.
* در استانبول ۲۳۷ حمام ترک وجود دارد، اما فقط ۶۰ حمام هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین حمام استانبول «Tahtakale Hamami» است که امروزه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و قدمت آن مربوط به نیمۀ دوم قرن ۱۵ میلادی است.
* استانبول ۷ تپه دارد که روی هر کدام از آن‌ها مساجد باشکوهی ساخته شده است.

turkye

* اگر ترکی بلد نیستید، بهتر است هنگام خرید قیمت را بیشتر بررسی کرده و از ماشین حساب استفاده کنید، تا دچار سو تفاهم نشوید.
* اگرچه در استانبول رانندگان تاکسی با صمیمیت و صادقانه با مسافران برخورد می‌کنند، اما زیاد زبان انگلیسی را بلد نیستند؛ بهتر است هنگام سوار شدن به تاکسی مقصد مورد نظرتان را روی کاغذ بنویسید.
* تاریخ و مکان‌های تاریخی در استانبول به‌خوبی حفظ شده‌اند و این امکان را به بازدیدکنندگان می‌دهند تا با سفر به این شهر به گذشته سفر کنند و تاریخ ۱۶ قرن و امپراطوری‌های بزرگ جهان را به چشم ببینند.
* در استانبول و در ساعات اوج تردد، ترافیک سنگینی در شهر حاکم می‌شود، و به‌ همین دلیل اکثر راننده‌های تاکسی از شما می‌خواهند به‌جای نشستن و منتظر شدن در ترافیک، در نزدیکی مقصد خود پیاده‌ شوید؛ پس بهتر است یک نقشه همراه خود داشته باشید تا به‌راحتی مقصدتان را پیدا کنید.
* بهترین زمان برای سفر به استانبول اواخر بهار یا اوایل پاییز است؛ در این زمان‌ها هوای شهر بسیار دلپذیر و مطبوع است و می‌توانید در تورهای پیاده‌روی شرکت کنید.
* مردم محلی استانبول هنوز هم به استفاده از قلیان عادت دارند و در زندگی آن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.
*  برج «گالاتا» در سال ۱۳۴۸ برای نگهداری زندانیان ساخته شد، و امروزه با چشم‌انداز بسیار زیبایی با زاویۀ ۳۶۰ درجه‌ای شهر را به نمایش گذاشته است.

tyrkye

* بازار «محمود پاشا» در استانبول از سال ۱۶۶۰ فعال بوده، و بازار بزرگ ادویۀ استانبول است.
* جزایر «پرنس» مجمع الجزایری است که از ۹ جزیره تشکیل شده و ورود اتومبیل به آن‌ها ممنوع است، مردم برای گریز از شلوغی شهر و تفریح به آن‌جا می‌روند.
* بیشترین گردشگرانی که به استانبول سفر می‌کنند از کشورهای آلمان، روسیه، فرانسه، انگلیس، هلند، ایتالیا و ایران به این شهر می‌روند.
* در سال ۲۰۱۰ استانبول پایتخت فرهنگی اروپا بود، اما تاکنون میزبانی بازی‌های المپیک را به‌عهده نداشته است.

turkye

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/VM

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.