راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

تاریخچۀ استانبول

اقلیم آب و هوایی (تابستان گرم و مرطوب، و زمستان سرد، بارانی و برفی)
وسایل حمل و نقل (مترو،خطوط اتوبوسرانی، تاکسی، قطار، اتوبوس دریایی، تله کابین و تراموا)
مساحت (1/831کیلومتر مربع)
جمعیت (14/030/000 نفر)
مدت زمان پرواز از تهران (3/05 ساعت)

turkye

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.
پس از کشف مصنوعات دوره نوسنگی در اوایل قرن بیست و یکم به دست باستان شناسان، اولین نشانه‌های سکونت انسان به قبل از هزاره هفتم در شبه جزیره تاریخی استانبول بر‌می‌گردد. این ساکنین که متعلق به عهد مفرغ بوده‌اند در فیکیرتِپه که در بخش آسیایی استانبول واقع شده است زندگی می‌کردند. همچنین نشانه‌هایی از سکونت فینیقی‌ها نیز در منطقه کادیکوی در دست می‌باشد.
این شهر در ابتدا با نام بیزانتیوم شناخته می‌شد در سال ۱۹۶ میلادی سپتیموس سوِروس امپراطور روم با حمله به بیزانتیوم آن را اشغال کرد و رومیان زیادی به این شهر مهاجرت کردند. تلاش امپراطور برای نامیدن این شهر به نام فرزندش آگوستا آنتونینا موفق نبود و مردم تا زمان تغییر نام شهر به شهر کنستانتین (قسطنطنیه)، نام رم جدید (Nova Roma) را برای آن بکار می‌بردند. 
از سال ۱۹۳۰ رسما استانبول نامیده شد. نام استانبول که تا قبل از فتح آن به دست ترکان به رواج داشت، برگرفته از نام ایستیم پولی که در زبان یونانی به معنی شهر یا مرکز شهر می‌باشد، است. در سال ۱۷۷۰ میلادی سلطان مصطفی سوم با ضرب سکه‌هایی که روی آن نام استانبول نقش بسته بود، به این نام رسمیت بخشید و جایگزین قسطنطنیه شد. 
در دوره جمهوریت و از روز ۲۸ مارس سال ۱۹۳۰ اداره پست ترکیه از تمامی کشورهای جهان خواست تا از نام استانبول در مکاتبات خود استفاده نمایند. 
بخش قديمى استانبول بر روى هفت تپه ساخته شده است كه همگى آن‌ها در ميان ديوارهاى دفاعى شهر هستند. بلندترين آن‌ها تپه كاملياست كه به تركى به آن جاملیکا تِپسى مى گويند و ارتفاعش ٢٦٧ متر از سطح درياست. 
نواحى استانبول به سه منطقه اصلى تقسيم مى شود. شبه جزيره تاريخى استانبول كه شامل نواحى امينونو و فاتح مى باشد و در قسمت جنوبى گلدن هورن واقع شده است، مناطق تاريخى بى اوعلو و بشيكطاش كه در قسمت شمال گلدن هورن قرار دارند و منطقه اوسكودار و كاديكوى كه در بخش آسيايى هستند. 

استانبول همیشه مرکز زندگی اقتصادی کشور بوده ‌است که این به خاطر موقعیت اتصالی بین‌المللی راه‌های مرزی زمینی و دریایی می‌باشد. آن تقریباً ۲۰ درصد از کار صنعتی ترکیه و ۳۸ درصد از فضای کاری صنعتی ترکیه را شامل می‌شود. به‌علاوه ۵۵ درصد از تولیدات شهر ترکیه از تجارت و دادوستد و ۴۵ درصد از دادوستد کشور از عمده فروشی و ۲/۲۱ درصد تولیدات ترکیه از فرآورده‌های انبوه ملی بدست می‌آید. ۴۰ درصد از مالیات‌های جمع آوری شده در ترکیه و ۵/۲۷ درصد از محصولات ملی ترکیه‌است. تا سال ۱۹۸۰، تولید ناخالص ملی استانبول به‌طور میانگین در یک سال ۵ درصد رشد داشته‌است. 

turkye

امروزه استانبول مرکز صنعتی ترکیه است. بسیاری از نقشه‌ها و طرح‌های تولیدی اصلی در شهر متمرکز شده است. استانبول و ایالات اطراف آن کتان، میوه، روغن زیتون، ابریشم و تنباکو تولید می‌کنند. فرآورده‌های غذایی، تولید منسوجات، محصولات روغنی، مواد لاستیکی و فلزی، چرم، مواد شیمیایی، الکترونیکی، شیشه ای، ماشینی، کاغذ و محصولات کاغذی از تولیدات صنعتی مهم شهر می‌باشند. 
چشم‌انداز اصلی دیگر از اقتصاد استانبول گردشگری و جهانگردی است. هزاران هتل و صنعت‌های دیگر مرتبط با جهانگردی در استانبول وجود دارد که به گردشگران و بازدیدکنندگان به‌طور حرفه‌ای خدمت می‌کنند. 
بسیاری ایرانی‌ها استانبول را به قصد خرید انتخاب می‌کنند به ویژه خرید پوشاک و البسه با پارچه‌های ترک که یکی از بهترین دوخت‌ها را در دنیا دارند. از این‌رو باید گفت استانبول گزینه خوبی برای خرید است. استانبول با دارا بودن مراکز خرید زیاد محبوبیت میان همه علاقه‌مندان به خرید در دنیا دارد. 
استانبول ۲ فرودگاه بین‌المللی دارد بزرگ‌ترین فرودگاه، فرودگاه بین‌المللی آتاترک در یسیلکوی، ۲۴ کیلومتری مرکز شهر می‌باشد که از طرف و قسمت اروپاییی استفاده می‌شود اما در حال حاضر درون شهر است، فرودگاه جدید، فرودگاه سابیها جوکین در ۲۰ کیلومتری شرقی از طرف آسیایی و ۴۵ کیلومتری شرقی اروپایی مرکز شهر قرار گرفته است. 
حمل و نقل عمومي در اين شهر مبتني بر تاكسي اختصاصي، تاكسی‌های ون اشتراكي، ميني بوس، اتوبوس، تراموا، قطار سبك شهري، قطار كابلي و انواع قايق و كشتي‌هاي مسافربري می‌باشد.
این کلان‌شهر به‌عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده ‌است. 
تابستان‌های استانبول گرم و مرطوب، و زمستان‌هایش سرد، بارانی و برفی است. میانگین میزان بارش سالیانه نیز در این شهر 870 میلی‌متر می‌باشد و در زمستان حدود 30 روز دمای زیر صفر درجه دارد. برف نیز پس از هر بارش به علت سرمای هوا چندین روز روی زمین می‌ماند. میزان رطوبت نیز در استانبول اغلب زیاد است و به طور میانگین 228 رو از سال مه صبحگاهی دیده می‌شود که در این میان روزهای زمستانی، مه‌آلودترین روزها هستند. استانبول تا حدودی بادخیز است و سرعت متوسط باد حدود 17 کیلومتر می‌باشد. 
گرم‌ترین ماه سال ژوئیه با متوسط دمای 23. 3 درجه سانتی‌گراد و سردترین ماه سال ژانویه با متوسط دمای 5. 4 درجه سانتی‌گراد است. بالاترین درجه حرارت ثبت شده، تا به امروز برای استانبول 40. 5 درجه سانی‌گراد در ماه آگوست سال 2000 و پایین‌ترین درجه حرارت در فوریه سال 1927 ثبت شده که منفی 16. 11 درجه سانتی‌گراد بوده است. 

turkye

جاذبه‌های گردشگری

 • مسجد آبی
 • مسجد ایا صوفیه
 • کاخ توپ‌قاپی
 • آب‌انبار باسیلیکا
 • بازار بزرگ استانبول
 • مسجد سلیمانیه
 • برج گالاتا
 • کاخ دلمه‌باغچه
 • میدان تقسیم و خیابان استقلال
 • تور قایقی تنگۀ بسفر
 • محلۀ اورتاکوی
 • تماشای غروب آفتاب در اسکودار

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/Ql

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.