راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

زیباترین شهر های شمالی در استان مازندران را بشناسیم

شاید سفر به شمال ایران از جمله مسافرت هایی است که هر گردشگری در اولین انتخاب به آن می اندیشد. شمال ایران با دو استان گیلان و مازندران همیشه و در همه فصول میزبان خوبی برای گردشگران خصوصا اهالی شهر تهران و البرز است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با زیبایی های بی نظیر استان مازندران آشنا کنیم:

 

بهشت مه اندود سوادکوه، آلاشت:

آلاشت از شهر های بی نظیر در سواد کوه استان مازندران است. این شهر زادگاه رضا شاه پهلوی است. گویش اهالی اینجا مازندرانی است. آبشار های زیادی در این منطقه وجود دارد که یکی از آنها آبشار چرات می باشد. درختانی همچون فندق، گردو و گیلاس نیز در این منطقه به وفور کاشت می شود. از سال 1348 این منطقه به دلیل بافت و معماری تاریخی آن به ثبت ملی رسیده است. موزه مردم شناسی نیز در آلاشت می باشد که در اصل زادگاه رضا شده بوده است. از دیگر مناطق معروف این شهر مقبره دخترپاک است که اهالی این شهر از قدیم بر این باور بودند که تنها زنان باید به زیارت آن بروند.

 

شهرهای شمالی،مازیچال،جواهرده،فیلبند،آلاشت،جاذبه گردشگری مازندران،مقاله گردشگری

 

بام مازندران، فیل بند:

این روستا مرتفع که به بام مازندران نیز شهرت دارد، در جنوب شهر های آمل و بابل واقع شده است. در اکثر مواقع شما جنگلی از ابر را در زیر پای خود دارید. این منطقه زیبا در اصل ییلاقی برای ساکنان اهالی بابل است زیرا در فصول سرد سال بسیار سرد و طاقت فرسا است. و برعکس در فصل تابستان با هوای مطبوعی که دارد پذیرای گردشگران زیادی به این منطقه است. بهترین مسیر برای رفتن به اینجا از جاده هراز است. آلوچه ترش، زرشک کوهی و انگور کوهی از جمله محصولات بی رقیب در این منطقه است که طرفداران زیادی هم دارد.

 

شهرهای شمالی،مازیچال،جواهرده،فیلبند،آلاشت،جاذبه گردشگری مازندران،مقاله گردشگری

 

نگین رامسر، جواهر ده:

جواهر ده روستایی در نزدیکی رامسر است که راه ارتباطی را هم تنها با رامسر دارد. اهالی این روستا در فصول سرد سال در اینجا زندگی نمی کنند. بسیاری از پژوهشگران نام اصلی این ده را جئور ده به معنای ده بالا می دانند. مسجد آدینه از جمله جاذبه های گردشگری در این منطقه است که در قدیم معبد و آتشکده زرتشتیان بوده است. مردمان جواهر ده از تقویم گالشی برای شمارش ماههای خود استفاده می کردند.

 

شهرهای شمالی،مازیچال،جواهرده،فیلبند،آلاشت،جاذبه گردشگری مازندران،مقاله گردشگری

 

ییلاق کلاردشت، مازیچال:

برای رفتن به سمت این دهکده ییلاقی باید از مرزن آباد به سمت کلاردشت بروید. این منطقه به علت بودن در ارتفاع در فصول بارانی و خنک شما را به تماشای ابرهای انبوه در زیر پایتان مهمان می کند. درختان بلوط بسیاری در این منطقه رشد می کنند. به همین علت این منطقه را مازیچال می نامند که به زبان محلی درخت بلوط ماز و چال هم به معنی گودال است.

 

شهرهای شمالی،مازیچال،جواهرده،فیلبند،آلاشت،جاذبه گردشگری مازندران،مقاله گردشگری

 

 

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 1

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/r86

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.