راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

موزه های تهران را بشناسیم

در این فصل از سال که روزهای کوتاهی داریم و شب های طولانی و علاوه بر آن ممکن است امکان مسافرت نیز برای ما فراهم نباشد، شاید بهتر است موزه های شهر را بشناسیم. در این مقاله قصد داریم موزه های شهر تهران را به شما معرفی کنیم:

 

موزه ملی ایران:

موزه ملی ایران که لقب موزه مادر را هم دارد با مدیریت دکتر جبرئیل نوکنده اداره می شود. این موزه دارای دو ساختمان است که یکی به موزه ایران باستان و دیگری باستان شناسی معروف است. قدمت این موزه بیش از 80 سال و مساحت آن حدود 18 هزار مترمربع است. تعداد 300 هزار شی در اینجا نگهداری می شود. برخی از این اشیا به دوران ماقبل تاریخ بازمی گردد و برخی نیز حدود 800 هزار سال قدمت دارد. این موزه هم اکنون در خیابان امام خمینی قرار دارد.

 

موزه های تهران،موزه ملی،موزه جواهرات،موزه پول،موزه آبگینه،مقاله گردشگری،سه سوت سفر

 

موزه جواهرات ملی:

این موزه بسیار زیبا که چشم هر بیننده ایی را مجذوب خود می کند، اشیا قیمتی بسیاری از دوران صفوی، افشار، قاجار و پهلوی را درخود جای داده است. از دوران صفوی به بعد پادشاهان زیادی به فکر جمع آوری این گونه اشیا افتادند. اما در طول تاریخ بسیاری از آنها نیز به تاراج رفت. در عین حال پادشاهانی همچون نادر شاه افشار هم در صدد بازگرداندن بعضی ازآنها هم شدند. در حال حاضر اشیا با ارزشی مثل الماس دریای نور، تاج کیانی، جقه نادری، کره جواهر نشان، تخت طاووس و تخت نادری از جمله اشیا به جا مانده از دوران دور است که در اینجا نگهداری می شود. این موزه در خیابان فردوسی تهران قرار دارد.

 

موزه های تهران،موزه ملی،موزه جواهرات،موزه پول،موزه آبگینه،مقاله گردشگری،سه سوت سفر

 

موزه پول:

موزه پول تماشاگهی از اسکناس و سکه های قدیمی در دوران پیشین ایران است که حدود 1400 قطعه سکه، 750 عدد اسکناس و 200 قطعه از اشیای با ارزش دیگری است که در اینجا نگهداری می شود. یکی از اشیا یا به اصطلاح سکه های با ارزشی به نام لیدی است که با شرایط ویژه ایی در اینجا نگهداری می شود. جنس این سکه از الکتروم که ترکیبی از طلا و نقره است می باشد. این موزه در مجموعه تفریحی پارک ارم واقع شده است.

 

موزه های تهران،موزه ملی،موزه جواهرات،موزه پول،موزه آبگینه،مقاله گردشگری،سه سوت سفر

 

موزه آبگینه:

موزه آبگینه که یکی از پرطرفدارترین موزه های تهران است، محلی تخصصی برای نگهداری اشیا سفالی و شیشه ایی است. مساحت کلی این موزه حدود 7 هزار مترمربع است. سالیان قبل مکان این موزه بیشتر به سفارت خانه ها و بانک بازرگانی تعلق داشته است. اما بعدها به دستور فرح دیبا ملکه دوران پهلوی خریداری شده و به صورت موزه درآمده است. داخل موزه به شکل مدرنی بازسازی شد ولی فضای بیرونی آن شکل سنتی خود را به طرز ماهرانه ایی حفظ کرد. قدیمی ترین شیشه نگهداری شده در این موزه متعلق به معبد چغازنبیل است که به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد. این موزه دارای تالارهای زیادی به نام های تالار صدف، لاجورد، مینا، بلور، زرین فام و دیداری شنیداری است. این موزه در خیابان سی تیر قرار گرفته است.

 

موزه های تهران،موزه ملی،موزه جواهرات،موزه پول،موزه آبگینه،مقاله گردشگری،سه سوت سفر

 

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 1

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/q7r

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.