راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

آداب و رسوم مردم مالزی چگونه است

کشور مالزی کشوری چند ملیتی و چند فرهنگی و مهاجر پذیر است. پس وقتی صحبت از آداب و رسوم می کنیم احتمالا این موضوع دستخوش تغییراتی شده است. فرهنگی که در آن هندیان، چینی ها، بودایی ها و عرب ها نقش دارند. البته با ورود عرب ها به این سرزمین اسلام وارد این کشور شد. در این مقاله قصد داریم شما را به آشنایی با این فرهنگ و رسوم دعوت کنیم:

 

زبان:
زبان مردم این سرزمین زبان مالایی است. زبان مالایی یک شاخه از زبان آسترونژایی است که نه تنها مالزی ها بلکه مردمان پنینسولا، جنوب تایلند، فیلیپین، اندونزی، شرق سوماترا، جزیره رایو، بخشی از سواحل بورنئو، کوکو و کریسمس در استرالیا هم به این زبان تکلم می کنند. رسما به این زبان در مالزی " مالزی باهاسا " گفته می شود.

مذهب:
جمعیت این کشور بیش از 32 میلیون نفر است که 51 در صد آن را مالزی ها، 24در صد چینی ها، 7 در صد هندی ها و 18 در صد باقی را دیگر ملیت ها تشکیل می دهند. مذهب هم در میان این جمعیت هم زیاد و هم گوناگون است. حدود 60.4 درصد مسلمان، 19.2 درصد بودایی، 9.1 درصد مسیحی،6.3 درصد هندو، 2.6درصد چینی و مابقی هم مذاهب دیگر یا بی مذهب هستند.

 

آداب و رسوم مالزی،جشن بودایی،هندو،مالایی،سال نوچینی،مقاله گردشگری،سه سوت سفر

 

آداب و رسوم:
این کشور چند ملیتی و چند مذهبی دارای آداب و رسوم چندگانه هم است. اما نکته جالب اینجاست که هر ملیت و مذهبی با این تفاوت ها با احترام در کنار یکدیگر زندگی می کنند مراسم و آیین های خود در روزهای مشخص خود در نهایت آرامش برگزار می کنند.

فرهنگ های جالب که لازم به ذکر است:
فرزندان خانواده علاقه خاصی به بودن در کنار خانواده و مراقبت از والدین خود را دارند.
مردمان مسلمان این کشور بر اساس مذهب اسلامی که در آن پرورش یافته اند حتما روز جمعه به نماز رفته و در آن شرکت می کنند.
برای کارمندان و کارکنان مسلمان ساعاتی را برای عبادت و نماز در نظر گرفته می شود. این مساله حتی برای دانش آموزان و دانشجویان هم لحاظ می شود.
مردم سنتی و قدیمی مالزی از پوشش های خاصی مثل یک پیراهن بلند و گشاد با آستین های بلند به اسم  " باجو ملای " و کلاه به نام محلی " سانگ کوک " استفاده می کنند که البته بیشتر این لباس را به هنگام مراسمات خاص می پوشند.
 زنان مالایی تا 40 روز پس از تولد فرزند خود خانه را ترک نمی کنند. بعد از این مدت جشنی به نام " برچوکور " برگزار می کنند و در آن موهای نوزاد تازه متولد شده را می تراشند.
هنگام ورود مهمان به خانه، صاحبخانه او را با علیک سلام خوش آمد گویی می کنند که در فرهنگ آنها به معنی درود بر شما می باشد.
مالایی ها دست راست را نشانه خیر و برکت می دانند و از آن برای کار هایی مثل قرآن نگه داشتن و غذا خوردن از آن استفاده می کنند.

 

آداب و رسوم مالزی،جشن بودایی،هندو،مالایی،سال نوچینی،مقاله گردشگری،سه سوت سفر

 

 مراسم ازدواج:
در این مراسم عروس و داماد هر دو لباس یک رنگ بر تن می کنند و عروس حجاب کامل اسلامی را رعایت می کنند. این آداب شبیه به مراسمات ایران در هنگام ازدواج انجام می شود. یک مورد که توجه همه را جلب می کند این است که عروس و داماد نباید تا سه روز به دستشویی بروند! این امر را سبب طولانی شدن و شادی زیاد در زندگی آنها می دانند. مهمانان آنها در آخر عروسی به آنها کادو می دهند و شیرینی و گیفت کوچک و تخم مرغ رنگی از عروس و داماد می گیرند.

 

 

آداب و رسوم مالزی،جشن بودایی،هندو،مالایی،سال نوچینی،مقاله گردشگری،سه سوت سفر

 

روز وساک:
این روز که به عنوان جشنی برای بودایی ها برگزار می شود، همه بوداییان در آن شمع بر دست می گیرند و نذر و خیرات برای فقرا و نیازمندان می کنند. این روز به جهت تولد بودا در آیین بوداییان مهم  است.
 
جشن سال نو چینی:
در این روز که تقریبا با جشن سال نو میلادی  در یک روز است جشن سال نویی برگزار می شود.  دو روز در این ایام تعطیل رسمی می باشد.

 

آداب و رسوم مالزی،جشن بودایی،هندو،مالایی،سال نوچینی،مقاله گردشگری،سه سوت سفر

 

 

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 3

پسند نشده ها : 1

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/lx6

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.