راهنمای سفر و گردشگری، مقاله گردشگری ورزشی، مقاله گردشگری غذا، مقاله گردشگری سلامت

ديدار از نخجوان

 

فرق مھم ما با مردم كشورھای توسعه یافته در این است كه اكثر آنھا می آیند تا فرھنگ یك كشور را ببينند و وقت خود را صرف دیدن، آموختن و كسب تجربه ھای جدید می كنند، ولی آیا تمامی گردشگران ما ھمين تفكر را دارند؟ 

جاذبه ھای دیدنی و تفریحی

مقبره مومنه خاتون كه فضاھای بيرونی آن ھم نرده كشی شده، این مقبره در وسط پاركی قرار گرفته است و مقبره فوق دارای برجی ٨ ضلعی ساخته شده از آجر و كاشی است. در اطراف آن چندین مجسمه و تكه سنگ ھای قدیمی دیده می شود.

 

 

مقبره مومنه خاتون

 

در كنار فروشگاه آليش وریش نيز رودخانه ای قرار دارد كه در روی پل روی رودخانه بوفه ای با ارایه موزیك زنده، ميزبان مھمانان خود جھت صرف نوشيدنی و بستنی است، در روی رودخانه فوق نيز امكان قایق رانی وجود دارد.

موزه حيدر علی اف با ساختمانی بزرگ و مجلل محل نگھداری آثار زندگی ریيس جمھور سابق آذربایجان است، این موزه فاقد ورودیه است و در جلوی آن ھم آب نما و فضای سبزی جھت استراحت وجود دارد.

 

موزه ملی نخجوان

 

غار اصحاب كھف یكی از مھم ترین دیدنی ھای نخجوان به شمار می آید كه در ١٨كيلومتری آن شھر قرار گرفته است، این غار در انتھای یك جاده ی باریك كه از جاده ی اصلی جدا می شود قرار دارد، در سر جاده ی فرعی یك یادمان بزرگ سيمانی به رنگ سفيد كه بر پایه ھای صورتی استوار است، دارد كه بر روی آن به روسی نوشته غار اصحاب كھف، برای رسيدن به انتھای غار باید از پله ھای بسياری، بعضاً صعب العبور گذر کرد، در ميانه راه یك نمازخانه و چند قبر متبرك قرار دارد، در یك مكان حفره ای قرار دارد كه مردم معتقد بودند با انداختن سنگ به داخل آن، آرزویشان اجابت می شود. در كف آن ھم مقداری شمع روشن است. در مسير منتھی به غار چيدمان از سنگ دیده می شد كه برای درخواست اجابت آرزو می باشد. به نظر می رسد كه اھالی بومی اعتقاد زیادی به متبرك بودن این مكان (با وجود چندین غار اصحاب كھف در جھان نظير سوریه، اردن …) دارند. 

 

غار اصهاب کهف

 

از مراكز دیگری که می توان از آن ھا بازدید كرد ، می توان به دانشگاه نخجوان اشاره كرد كه درست در پشت ھتل تجارت قرار دارد. از مقبره حسين جاوید، شاعر معاصر نخجوان، موزه بھزاد گنجعلی نقاش كه در نزدیكی مقبره حسين جاوید قرار دارد و موزه ی تاریخ ملی نخجوان ، مھمترین موزه موجود در نخجوان ھمان موزه ی تاریخ ملی است تمامی كاركنان این موزه ی دو طبقه، خانم هستند. در آن لوازم انسان ھای اوليه، اسكلت، انواع كوزه و خمره، سنگ قبر، وسایل مردم شناسی، زندگی مصور حيدر علی اف ریيس جمھوری سابق آذربایجان (حتی نمرات دوران تحصيل وی نيز در تابلویی نصب شده) وسایل شخم زنی، قالی، قاليچه، سكه، اسكناس، وسایل كار و زندگی، تابلوی نقاشی و ... به نمایش گذارده شده است. 

آب و ھوا

در تابستان آب و ھوای نخجوان خشك و ملایم است، گرچه آفتاب آن قدری سوزان به نظر می آید كه عموماً خانم ھا از چتر استفاده می كنند.
ساعت آن نيم ساعت از ایران جلوتر است. ھوای آن به طور كلی مشابه با استان ھای آذری زبان ما است.

 

پسندیدم

نپسندیدم

پسندیدم

نپسندیدم

از اینکه این مطلب را پسندید، از شما متشکریم!

پسندیدم

نپسندیدم

نظر شما ثبت شد، متشکریم!

پسند شده ها : 0

پسند نشده ها : 0

لینک کوتاه : www.sesootsafar.com/a/Lg4

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهی ثبت نشده است.